Elewacje domów z deską elewacyjną są coraz bardziej popularne. Deska elewacyjna może być zamontowana zarówno na całej elewacji, jak i tylko na jej fragmencie. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy deski i nie zapomnimy o wentylacji, będziemy mogli się cieszyć atrakcyjną elewacją domu przez długie lata. Do wyboru jest wiele rozwiązań, takich jak: deski elewacyjne z modrzewia, sosny, drewna egzotycznego lub kompozytu.
Deska elewacyjna kompozytowa — montaż
Najważniejszą kwestią jest fakt, by deska nie stykała się z izolacją. Z tego powodu nie powinno się przykręcać jej bezpośrednio do ściany, ale do specjalnego rusztu z legarów systemowych. Legary najczęściej układa się co co 40 cm. Powinno się przy tym nie zapominać, że dwa skrajne końce deski elewacyjnej powinny być podparte legarem – niezależnie od wymiaru ściany oraz wielkości odstępów między legarami systemowymi. Miejsca, gdzie wywiercimy otwory montażowe, powinno się wcześniej prawidłowo oznaczyć. Dobór kołków jest zależny od rodzaju materiału, z jakiego jest zrobiona ściana, a także od grubości izolacji. Kołki należy montować się naprzemiennie po dwóch stronach legara w odległości 50 cm. Zachowujemy przy tym odległość około 5 cm od skraju legara na obydwu końcach.
Montaż deski elewacyjnej z kompozytu odbywa się najczęściej przy pomocy innowacyjnego i nowoczesnego systemu montażu klipsowego – Informacja ta jest efektem badań specjalistów serwisu internetowego konopiewpolsce.pl. Elewację powinno montować się od dołu. Pierwszą deskę powinno się przymocować na specjalnych klipsach startowych, ale kolejne deski mocuje się na klipsy montażowe przy użyciu systemu pióro–wpust, który stosuje się na każdym połączeniu deski z legarem. Elementy końcowe elewacji często są wykończone przy użyciu listwy kątowej. Przy mocowaniu listwy powinno się zostawić dylatację przy brzegach o szerokości od 5 do 10 mm, a także zabezpieczyć powstałe szczeliny przy pomocy silikonu.
Deski kompozytowe na elewacje są odpowiednio wyprofilowane, dlatego elementy mocujące łatwo jest zamaskować. Sposób, w jaki układamy i montujemy deski będzie istotny dla stworzenia szczelnej bariery dla wilgoci pod całą powierzchnią naszej elewacji. Pustka powietrzna między ścianą a deską elewacyjną będzie stanowiła dodatkową warstwę termoizolacyjną budynku, ale przede wszystkim pełni funkcję wentylacji przestrzeni pod nią.
Elewacja z desek na zakładkę i inne sposoby rozmieszczenia
Poziomy i pionowy sposób ułożenia desek elewacyjnych należy do jednego z najczęściej wybieranych przez klientów. Te dwa sposoby umożliwiają zastosowanie wszystkich typów elewacji. Montaż deski elewacyjnej pióro wpust jest chętnie stosowany, podobnie, jak na zakładkę, deska na deskę albo w systemie ażurowym. Poza względami wizualnymi sposób ułożenia desek elewacyjnych narzuca ściśle określone rozwiązanie rusztu. Zawsze w taki sposób, aby deski mocować prostopadle względem listew rusztu.
Elewacje układane poziomo pełnią funkcję optycznego poszerzenia budynku, a pionowe ułożenie może sprawić, że obiekt będzie wydawał się węższy i wyższy. Ostateczna decyzja będzie zależeć od lokalizacji drewnianej elewacji, a także koncepcji estetycznej.
Deski elewacyjne układane poziomo możemy też ułożyć pod kątem 45°. Za sprawą takiego ułożenia możemy zyskać nietypowy efekt skośnej elewacji. Ruszt w takim rozwiązaniu montowany jest pionowo. Stosowane rodzaje desek to te, które będą łączone się na zasadzie pióro wpust i na zakładkę.
Elewacje drewniane w ułożeniu po skosie to tzw. drewniane żaluzje, gdzie elewacja układana na ścianach krótszą krawędzią, tworzy lekką oraz ażurową konstrukcję. Podczas wyboru takiego systemu rozmieszczenia desek powinno się zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie ścian budynku przed wilgocią i zapewnienie prawidłowej wentylacji.
Wybór desek elewacyjnych
Zależnie od tego, jaką część domu będziemy zabudowywać elewacją, a także, jakie są jego wymiary, możemy zdecydować się, na różne rodzaje i długości desek. W tym miejscu należy być ostrożnym — wymiary i grubość będą decydowały o ostatecznym efekcie wizualnym.
Najcieńsze deski, jakie możemy znaleźć, są o grubości około grubości około 15 mm i dostosowuje się je do montażu z wrębem, dlatego jedna nachodzi na drugą. Grubsze modele natomiast łączy się na pióro wpust. Szerokość desek wynosi najczęściej 15 cm. Nie powinny być one zbyt szerokie, ponieważ takie wymiary będą stanowiły utrudnienie przy skręcaniu. Z kolei długość deski, dostosowuje się do całkowitej długości oraz typu elewacji. Choć mamy wybór również wśród sześciometrowych desek, to nie zalecamy, by długość przekraczała 400 cm.
Podobne tematy
- Jak ułożyć podłogę z desek
- Deska Podłogowa: Klasyczna Elegancja i Wyjątkowa Trwałość
- Dlaczego warto pokryć dach domu deską?
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.