Dziennik Budowlańca

Centrum informacji dla osób związanych z branżą budowlaną.

Aa
  • Wszystkie wpisy
    • Fundamenty
    • Betony i Kruszce
    • Podłogi
    • Dachy
    • Dachówki i Papy
    • Koszty Budowy
    • Roboty ziemne
    • Murowanie
  • Regulamin serwisu
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja

Dziennik Budowlańca

Centrum informacji dla osób związanych z branżą budowlaną.

Aa
Search
  • Wszystkie wpisy
    • Fundamenty
    • Betony i Kruszce
    • Podłogi
    • Dachy
    • Dachówki i Papy
    • Koszty Budowy
    • Roboty ziemne
    • Murowanie
  • Regulamin serwisu
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja
Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
Porady

Jak wyrównać działkę ze spadkiem?

10 marca, 2023
Jak wyrównać działkę ze spadkiem?

Niwelacja terenu oznacza po prostu wyrównywanie powierzchni danej posesji. W bardziej fachowym języku tę czynność nazywamy profilowaniem. Gdy chcemy stworzyć idealnie równy ogród, będzie konieczność przeprowadzenia właśnie tego zabiegu. W innym przypadku nasz ogród będzie wyglądać niechlujnie i pojawią się trudności w urządzeniu estetycznej przestrzeni.

Menu artykułu:
1 Równanie terenu, a niwelacja terenu
2 Jak wyrównać działkę ze spadkiem? Najpierw wymiary
3 Wyrównywanie terenu — czytanie siatki wysokościowej
4 Wyrównywanie terenu — zasady

Równanie terenu, a niwelacja terenu

 

Zgodnie z tym, po czym wspomnieliśmy we wstępie — proces równania terenu to inaczej profilowanie. Zabieg ten jest manualny i wiąże się z plantowaniem górek i zasypywaniem dołków, które występują na naszej posesji. Jest to możliwe przy pomocy narzędzi mechanicznych. Gdy chcemy dokonać tego samodzielnie, nie obejdzie się bez ostrego szpadla i motyki.

 

Profilowanie z punktu widzenia geodety nie jest tym samym, co niwelacja terenu. Jeśli ten specjalista wspomina o niwelacji, ma na myśli pomiar różnic wysokości na działce, a także stworzenie siatki wysokościowej. Jednak, jeśli chcemy wykonać profilowanie, konieczna jest też niwelacja terenu w rozumieniu geodezyjnym.

Jak wyrównać działkę ze spadkiem? Najpierw wymiary

 

Spoglądając na teren posesji bez specjalnego sprzętu, nie mamy możliwości prawidłowego rozpoznania niewielkich zmian wysokości. Powierzchnia, która z pozoru wydaje się płaska, najczęściej różni się pomiędzy poszczególnymi swoimi punktami nawet do 0,5 m! Właśnie dlatego, tak istotne jest użycie urządzeń pomiarowych.

Pokrewne tematy:  Ocieplanie pianką Pur - czym się charakteryzuje?

 

Niwelację terenu mierzy się przy pomocy specjalnego niwelatora, tachimetru laserowego albo modułu GPS dla geodetów. Wszystkie te urządzenia nie należą do tanich i wymagają sporej wiedzy odnośnie obsługi. Znaczna część z nas nie ma do nich dostępu. Najprościej będzie w takim wypadku zlecić wszelkie czynności geodecie. Będzie mógł on stworzyć siatkę wysokościową — czyli naszą mapę do wykonania odpowiedniego profilowania. Cena takich usług najczęściej nie przekracza kilkuset złotych, dlatego zdecydowanie warto w to zainwestować. Jeśli jednak mamy możliwość dostępu urządzeń geodezyjnych i dysponujemy wiedzą na temat tego, jak ich używać, możemy rzecz jasna samodzielnie stworzyć siatkę.

Wyrównywanie terenu — czytanie siatki wysokościowej

 

Niwelacja terenu przez geodetę umożliwi nam skuteczne stworzenie siatki wysokościowej, czyli mapy izometrycznej naszej działki. Zostanie w niej oznaczony spadek terenu, poziomy poszczególnych części posesji, wszelkie dołki, górki i pozostałe nierówności

 

Siatka najczęściej składa się z czerwonych i zielonych liczb i żółtych linii. Czerwone liczby zwykle posiadają znak minusa — oznacza to znajdujące się poniżej poziomu zero nierówności. Znajdują się one poniżej poziomu repera, który wyznaczony jest tak samo, jak wcześniej na wysokości parteru budynku. Zielone liczby są z kolei punktami powyżej poziomu zero 0 jeśli łączą je żółte linie, to odczytujemy je jako zwarte wzniesienie.

Pokrewne tematy:  Najmodniejsze kolory jesieni – jakie odcienie farb warto wybrać?

 

Gdy profilujemy teren, dążymy do odpowiedniego zrównania poziomów niwelacji. Nie oznacza to natomiast, że na całej działce poziom koniecznie musi być identyczny.

 

Wyrównywanie terenu — zasady

 

Jeżeli niwelacja terenu została zmierzona, możemy zacząć planowanie profilowania. W tym celu powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach tworzenia profilu działki.

 

By na naszej działce nie zbierała się woda, niezwykle istotny jest prawidłowy spadek terenu. Gdy ustalamy ten parametr odnosimy się do różnicy pomiędzy niwelacją przy domu, a niwelacją poziomu drogi. Spadek musi kierować się w kierunki drogi, natomiast wysokość to zazwyczaj 30 – 50 cm.

 

Z lekkim spadkiem muszą być ułożone również takie elementy jak chodnik, podjazd lub ścieżka. Powinny one być skierowane się lekko ku dołowi, w stronę granicy działki. Dlatego, zanim będziemy przystępować do równania terenu, powinniśmy dokładnie zaplanować wszystkie elementy aranżacji ogrodu. Jeśli na posesji będzie znajdować się altanka, domek narzędziowy i inne małe elementy architektury ogrodowej, wówczas powinna się ona znajdować na delikatnym wzniesieniu – unikniemy wtedy zalewania przed wodę deszczową. W takiej sytuacji, dopuszcza się, by spadek wynosił kilkanaście centymetrów.

Pokrewne tematy:  Bezpieczeństwo przede wszystkim: kluczowe elementy systemu ppoż

 

Zalecamy, aby ogrodzenie działki znajdowało się niżej od najniższej niwelacji chodników. Podmurówka powinna być więc wybudowana kilka centymetrów poniżej najniższego punktu drogi, chodnika lub też ścieżki. Na tym poziomie będziemy mogli wybudować też początek podjazdu do garażu, ale w takim wypadku konieczne jest dopasowanie również do poziomu drogi.

 

Podobne tematy

  • Za pomocą jakich urządzeń wykonuje się roboty ziemne?
  • Ile kosztuje murowanie ogrodzenia z klinkieru
  • 5 zalet korzystania z przydomowej oczyszczalni ścieków – przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Share 0
Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
Staszek

Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.

Staszek 10 marca, 2023

Betony i Kruszce

  • Jakie właściwości ma zaprawa montażowa?
    Jakie właściwości ma zaprawa montażowa?
  • Studnia z kręgów betonowych sposobem na oszczędności w domu
    Studnia z kręgów betonowych sposobem na oszczędności w domu
  • Pomysły na tani mur oporowy
    Pomysły na tani mur oporowy

Dachówki i Papy

  • Jaką papę asfaltową czy termozgrzewalną wybrać?
    Jaką papę asfaltową czy termozgrzewalną wybrać?

Fundamenty

  • Jak zaizolować kamienny fundament
    Jak zaizolować kamienny fundament
  • Co to jest fundament schodkowy?
    Co to jest fundament schodkowy?
  • Jak wykonać fundament pod bramę przesuwną
    Jak wykonać fundament pod bramę przesuwną

Podłogi

  • Podłogi winylowe – komu można je polecić?
    Podłogi winylowe – komu można je polecić?

Mogłeś Przegapić

Najmodniejsze kolory jesieni – jakie odcienie farb warto wybrać?
Porady

Najmodniejsze kolory jesieni – jakie odcienie farb warto wybrać?

26 września, 2023
Konserwacja i utrzymanie sprężarek śrubowych — jak zapewnić ich długotrwałą pracę?
Porady

Konserwacja i utrzymanie sprężarek śrubowych — jak zapewnić ich długotrwałą pracę?

20 września, 2023
Najczęstsze błędy podczas montażu klimatyzacji: jak unikać kosztownych napraw
Porady

Najczęstsze błędy podczas montażu klimatyzacji: jak unikać kosztownych napraw

14 września, 2023
Jak wybrać idealny stół do jadalni? Praktyczne wskazówki
Porady

Jak wybrać idealny stół do jadalni? Praktyczne wskazówki

13 września, 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zgoda cookies
Aby zagwarantować optymalne wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do zapisywania i uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Udzielenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie mogą negatywnie wpłynąć na niektóre funkcje i możliwości.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Konieczność przechowywania lub pozyskiwania dostępu do danych technicznych jest nieodzowna do umożliwienia korzystania z określonej usługi, którą subskrybent lub użytkownik wyraźnie zażądał, lub wyłącznie w celu przekazywania komunikatów poprzez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, używane wyłącznie w celach statystycznych w sposób anonimowy. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje zazwyczaj nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Manage {vendor_count} vendors Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?