Przyłącze gazowe w domu jednorodzinnym to dzisiaj niemal konieczność. Chcemy dbać o środowisko naturalne, więc oczywistym wydaje się zastosowanie rozwiązania, które to środowisko chroni. Przyłącze gazowe jest konieczne, aby móc ogrzewać dom gazem. Procedura doskonale znana na Zachodzie, w Polsce również zyskuje na popularności.
Przyłącze gazowe krok po kroku
Podłączenie przyłącza gazowego dzieli się na kilka etapów:
1. Złożenie wniosku o określenie warunków, na jakich przyłącze gazowe ma zostać wykonane.
Wniosek powinien zawierać plan zabudowy z konkretnie zaznaczonymi granicami działek, dodatkowo potrzebne będą również pełnomocnictwa. Kompletny wniosek należy wysłać na adres operatora, od którego planujemy zakupić usługę gazu. Możesz je dostarczyć także osobiście.
2. Wydanie warunków, na jakich przyłącze gazowe ma zostać wykonane.
Operator ma 30 dni, od momentu wpłynięcia wniosku, na wystawienie opinie odnośnie warunków przyłączenia do sieci gazowej.
3. Złożenie wniosku o zawarcie umowy z operatorem na podłączenie sieci gazowej.
4. Podpisanie umowy.
Umowa określa wszystkie warunki (wraz z cennikiem), na jakich zostało wykonane przyłącze gazowe.
5. Prace przyłączeniowe – budowa instalacji gazowej.
Podczas tego etapu, ekipa z odpowiednimi uprawnieniami wykonuje podłączenie budynku do sieci gazowej. Pamiętaj, że do budowy kotła oraz instalacji gazowej potrzebujesz zgody z działu administracji architektoniczno-budowlanej. Zgodę możesz uzyskać przez zgłoszenie budowy w tym wydziale. Jest to bardzo ważny element, ponieważ po wykonaniu prac konieczny jest odbiór techniczny instalacji gazowej przez przedstawicieli administracji terenu, który to jest potwierdzony protokołem. Dokument jest bardzo istotny, szczególnie kiedy coś zacznie się dziać z instalacją. Masz potwierdzenie, że wszystkie prace zostały wykonane legalnie. A dodatkowo, jeśli prace zostały odebrane przez fachowców, masz również pewność, że całość jest szczelna i nie zagraża na przykład wybuchem.
6. Napełnienie instalacji paliwem gazowym.
Przed samym napełnieniem należy zgłosić zakończenie robót oraz odbiór prac. Następnie podpisujesz umowę z dostawcą gazu, w której określacie za jaką stawkę będziesz kupować gaz i na jakich warunkach. Następnie montowany jest gazomierz, a Ty możesz zacząć ogrzewać budynek.
Przyłącze gazowe – jakie warunki należy spełnić?
Podłączenie domu jednorodzinnego do przyłącza gazowego nie zawsze jest możliwe. Jeśli na przykład Twoja działka znajduje się w dużej odległości od innych budynków, które już posiadają przyłącze, a tym samym w ich pobliżu znajdują się rury doprowadzające ten gaz. Musisz liczyć się z tym, że podłączenie Twojej działki do gazu może być niemożliwe lub w niektórych przypadkach bardzo utrudnione. Niemożliwe dlatego, że firmie dostarczającej gaz nie będzie się opłacało kosztowo rozbudowywanie sieci rur. Operator nie ma obowiązku rozbudowywania sieci rur. Oczywiście, jeśli się okaże, że obok Twojej działki kilka innych również zostało kupionych i niebawem będą pojawiać się tam zabudowania, wówczas operator sieci gazowej może zdecydować, że poszerzy sieć rur, ponieważ najzwyczajniej będzie mu się to opłacało. Jeśli jednak nie, możesz wnioskować o przyłączenie do sieci gazowej, ale może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, które będziesz musiał pokryć Ty. Na te koszty będzie się składać: cena położenia dodatkowych kilku lub kilkunastu metrów rur gazowych oraz praca ekipy, która będzie musiała tę pracę wykonać. Mogą to być naprawdę ogromne koszty.
Najczęściej taka sytuacja spotyka osoby, których działki leżą na terenach podmiejskich lub wiejskich, ale znacznie oddalonych od innych zabudowań. Aby uniknąć takich sytuacji, pierwszym etapem budowy instalacji gazowej jest złożenie wniosku o przyłącze gazowe. Dzięki temu operator ma szansę zadecydować czy będzie mógł podłączyć Twój do sieci, czy nie.
Podłączenie gazu do domu
Składając wniosek do przyłączenie gazu do domu jednorodzinnego pamiętaj, aby zaznaczyć, z jakich urządzeń będziesz korzystać przy użyciu gazu. Są to najważniejsze informacje na etapie składania wniosku o przyłączenie gazu do domu, ponieważ dzięki temu operator ma dokładne dane, jakie masz potrzeby. Możesz wybrać kilka urządzeń, które działają dzięki zasilaniu gazem:
- kuchenka gazowa – koniecznie zaznacz czy będzie to kuchenka dwu- czy czteropalnikowa,
- kocioł gazowy – dzięki niemu będziesz mógł podgrzewać wodę
- kocioł gazowy – pamiętaj zaznaczyć czy jedno- czy dwufunkcyjny
- urządzenia technologiczne.
Bardzo istotne jest również podanie mocy poszczególnych urządzeń. Im dokładniejsze dane podasz podczas składania wniosku tym lepiej dla Ciebie.
Treści źródłowe pochodzą ze strony: https://wyposazeniawnetrz.pl/
Podobne tematy
- Przejścia i połączenia PE/STAL – czym są i do czego służą?
- Kontrole instalacji fotowoltaicznych. Jak się do nich przygotować?
- Przyłącze wody – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.