Każdy kto myśli o budowie własnego domu, czy chociażby widział projekt jakiegokolwiek budynku, z pewnością zwrócił uwagę, że na projektach budynków możemy spotkać się z dwoma wartościami określającymi jego wielkość i powierzchnie. Jest to powierzchnia zabudowy i powierzchnia użytkowa.
Powierzchnia użytkowa
Jest to powierzchnia łącząca w sobie metraż wszystkich, wykończonych pomieszczeń. Sposób wyliczenia tej powierzchni jest precyzyjnie określony w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 reku. Warto pamiętać, że definicja tej powierzchni będzie odbiegać od siebie w przypadku prawa budowlanego, mieszkaniowego czy podatkowego. Osobną definicje posiada również w prawie spadkowym. W myśl zapisu ze wspomnianego wcześniej rozporządzenia wylicza się ją w następujący sposób :
- w przypadku powierzchni wyższych bądź równych 2,2 zaliczane jest 100% do wyliczenia powierzchni użytkowej.
- w przypadku powierzchni z przedziału wysokości 1,4 – 2,2 zalicza się 50 % do wyliczenia powierzchni użytkowej.
- w przypadku pomieszczeń poniżej wysokości 1,4 nie wlicza się ich do powierzchni użytkowej danego budynku.
W rozporządzeniu tym znajdziemy również ostatni punkt, mówiący o skosach. Jest to szczególnie istotne przy budowie domów jednorodzinnych z uwagi na częste skosy wykorzystywane przy budowie poddasza. W przeważającej większości przypadków, okazuje się że powierzchnia użytkowa poddasza jest mniejsza niż powierzchnia użytkowa niższych kondygnacji.
Powierzchnia zabudowy
Powierzchnią zabudowy określa się całkowitą, zajmowaną przez dany budynek powierzchnię, którą to mierzy się po zewnętrznym obrysie zabudowy. Do powierzchni tej wliczany jest również całkowita powierzchnia wszystkich przybudówek należących do budynku głównego takich jak chociażby garaż, zimowy ogród, czy zamknięty taras. Do powierzchni tej nie wliczane są jednak takie elementy jak :
- zabudowy pomocnicze – np. szopki gospodarcze
- elementy zabudowy nie wystające poza wysokość gruntu – piwnice
- elementy takie jak markizy czy schody
Powierzchnia zabudowy jest o tyle istotna, o ile stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów przy wyborze najbardziej optymalnej zabudowy dla danej działki. Warto pamiętać, że każda działka ze statusem budowlanej, posiada swoją maksymalną powierzchnie zabudowy. Gdzie możemy uzyskać informację na ten temat? W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) bądź też jeżeli takiego nie ma w decyzji o warunkach zabudowy (WZ).
Od stycznia 2022 w ramach nowelizujących prawo budowlanie przepisów tzw Nowego Ładu, każdy kto posiada działkę ze statutem działki budowlanej, może postawić na niej dom o powierzchni zabudowy do 70 mk w uproszczonej procedurze. Co rozumieć przez to uproszczenie?
- Możliwość budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe bądź do celów rekreacyjnych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę
- brak konieczności przypisania kierownika budowy
- brak konieczności prowadzenia dziennika budowy
Dom do celów mieszkaniowych a dom rekreacyjny – czym się różnią?
Dom rekreacyjny :
- Budynek parterowy bez podpiwniczenia przeznaczony do celów rekreacji nie komercyjnej
- rozpiętość elementów konstrukcyjnych tego typu zabudowy wynosi maksymalnie do 6 metrów, natomiast wysięg wsporników do 2m
Dom mieszkalny :
- wolnostojący budynek jednorodzinny
- dom posiadający maksymalnie dwie kondygnacje
- dom w całości mieszczący się na działkach na których został zaprojektowany
- dom wybudowany wyłącznie do zaspokojenia wyłącznie własnych celów mieszkaniowych
Dom do 70 mk – formalności
- Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- posiadanie projektu zagospodarowania działki bądź terenu
- projekt architektoniczno – budowlany
- oświadczenie potwierdzające skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów
Komplet dokumentów należy złożyć właściwemu organowi administracji architektoniczno–budowlanemu będącego starostom bądź prezydent miasta. Na końcu całej procedury należy zgłosić termin planowanego rozpoczęcia budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Nie ma konieczności oczekiwania na odpowiedź urzędu – można od razu rozpocząć budowę. Po jej zakończeniu i zgłoszeniu tego faktu do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego jeśli w ciągu 14 dni nie uzyskamy odmowy, można spokojnie wprowadzić się do budynku i cieszyć się własnym domem.
Jak widać powyżej warto nie tylko dla swojej wygody czy wiedzy ale przede wszystkim ze względu na płynące z tej wiedzy korzyści finansowej orientować się w definicji zarówno powierzchni zabudowy jak i powierzchni użytkowej. Obie te wartości mogą przydać nam nie nie tylko w przypadku kiedy zdecydujemy się na budowę domu ale również przy prawidłowym wyliczeniu podatku od nieruchomości.
Podobne tematy
- Powierzchnia użytkowa domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Ile kosztuje budowa domu modułowego?
- Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym?
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.