Kompleksowa obsługa inwestycji budowlanej to praca zespołowa – nie tylko po stronie generalnego wykonawcy, ale także innych uczestników procesu. Powierzenie projektu i prac budowlanych zewnętrznej firmie to duże ułatwienie dla inwestora. Nie oznacza to jednak, że zdejmuje on z siebie całą odpowiedzialność za budowę. Jak dzielą się zadania w procesie kompleksowej realizacji inwestycji pomiędzy projektanta, generalnego wykonawcę, klienta i podwykonawców?
Jakie wsparcie specjalistów zapewnia generalny wykonawca?
Firmy zajmujące się generalnym wykonawstwem hal przemysłowych, obiektów magazynowych i innych budynków wywodzą się z branży budowlanej. Ich wsparcie nie ogranicza się jednak wyłącznie do przeprowadzenia prac na placu budowy. Generalni wykonawcy mogą zapewnić swoim klientom także wsparcie:
- architektów i konstruktorów przygotowujących projekt i dokumentację techniczną;
- kierownika budowy i kadrę inżynierską z wszystkich niezbędnych branż;
- specjalistów zajmujących się przygotowywaniem wniosków o pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie i innych niezbędnych dokumentów.
Za jakie kwestie odpowiada inwestor korzystający z usług generalnego wykonawcy?
Udana współpraca z inwestorem – bieżący kontakt, otwarta komunikacja, wzajemne zrozumienie – to w przypadku generalnego wykonawstwa klucz do sukcesu. Przekazanie zadań związanych z projektowaniem, budową i formalnościami zewnętrznemu wykonawcy odciąża klienta z wielu obowiązków: poszukiwania podwykonawców, przygotowywania dokumentów i innych.
W procesie generalnego wykonawstwa inwestor ma jednak pewną bardzo ważną rolę. Bierze udział w przygotowywaniu projektu – analizuje go, proponuje zmiany i to on go ostatecznie akceptuje, podobnie jak akceptuje wszystkie materiały i urządzenia do zamontowania na inwestycji. Dzięki ścisłej współpracy w tym zakresie nie tylko można zyskać pewność i poczucie bezpieczeństwa, ale także uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Generalni wykonawcy świadczący usługi na wysokim poziomie doskonale o tym wiedzą – takie firmy same dbają o dobry kontakt z inwestorem, przedstawiają mu swoje propozycje, uwzględniają jego uwagi.
Generalne wykonawstwo a podwykonawcy
Generalne wykonawstwo oznacza, że inwestor powierza kwestię budowy nowego obiektu jednej zewnętrznej firmie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie prace muszą być wykonane z wykorzystaniem wyłącznie jej własnych zasobów.
Korzystanie z usług podwykonawców przez generalnych wykonawców inwestycji to częsta praktyka. Dla inwestorów nie ma to większego znaczenia – wykonawca jest pośrednikiem pomiędzy klientem a podwykonawcą, a firma zlecająca budowę nie musi kontaktować się z nikim poza kierownikiem budowy generalnego wykonawcy.
Współpraca generalnego wykonawcy z podwykonawcą może przynieść wiele korzyści. Doświadczone firmy mają zbudowane własne bazy kontaktów z wartościowymi specjalistami zajmującymi się pracami budowlanymi, montażowymi czy wykończeniowymi. Samodzielnie koordynują ich działania, nadzorują, pilnują terminów i weryfikują jakość.
Podobne tematy
- Budowa domu system gospodarczym vs. Budowa domu jedną firmą
- Ile kosztuje budowa domu 100m2 systemem gospodarczym
- Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym?
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.