Drewniane meble ogrodowe pięknie się prezentują w otoczeniu bujnej przyrody. Stolik z krzesłami, huśtawka i leżak zrobione z dobrej jakości surowca, będą wspaniale zdobić ogród przez lata. Jednak delikatna powierzchnia mebli drewnianych może też łatwo zostać uszkodzona przez deszcz, wilgoć lub silne promieniowanie słoneczne. Jak temu zapobiec?
Codzienna pielęgnacja
Meble ogrodowe często są wykonywane z sosny, świerka, jesionu, dębu, buku lub egzotycznego drewna tekowego. Poszczególne modele wyróżniają się ciekawą kolorystyką, mogą mieć widocznie zarysowane słoje i są niezwykle funkcjonalne. Jeśli chcesz, żeby drewniane meble były odporne na upływ czasu, to musisz pamiętać o codziennej pielęgnacji.
Meble ogrodowe najczęściej znajdują się w części wypoczynkowej lub na tarasie. Warto umieścić je pod zadaszeniem, ponieważ wówczas będą dobrze chronione przed słońcem i deszczem. Oczywiście nawet wtedy mogą się na nich osadzać pyłki z drzew, liście lub inne drobne zanieczyszczenia. Dlatego meble drewniane należy regularnie przemywać wilgotną ścierką, aby nie dopuścić do uszkodzenia ich powierzchni przez zalegający brud. Jeśli na krzesłach, kanapie lub huśtawce znajdują się poduszki, to pamiętaj, aby zdejmować je na noc oraz w deszczowe dni. Wilgotna poduszka może doprowadzić do odbarwienia drewnianego siedziska, co spowoduje powstanie nieestetycznych, jasnych plam. Krzesła trzeba przemyć również wtedy, gdy przypadkiem wylejesz na nie napój. Na jesień i zimę koniecznie schowaj je do suchego pomieszczenia.
Stosuj dobrej jakości impregnaty do drewna
Meble drewniane to wyposażenie, które może z powodzeniem służyć przez wiele sezonów. Żeby tak było, musisz je regularnie konserwować przy użyciu dobrej jakości produktów. Sprawdzony impregnat do drewna znajdującego się na zewnątrz doskonale zabezpieczy meble, tworząc na ich powierzchni cienką, bezbarwną powłokę. Na szczególną uwagę zasługują produkty 3w1, które nie tylko doskonale impregnują meble, ale także chronią je przed wilgocią i słońcem oraz pełnią funkcję dekoracyjną. Jeśli szukasz gotowego środka o wszechstronnym zastosowaniu, to warto sprawdzić ofertę impregnatów marki Sadolin. Znajdziesz w niej wiele ciekawych produktów w atrakcyjnych wersjach kolorystycznych i wyjątkowo korzystnych cenach.
Jak prawidłowo zaimpregnować meble drewniane?
Impregnację mebli drewnianych zwykle przeprowadza się 2 razy w roku. Najlepiej wykonać tę czynność na wiosnę, przed pierwszym użyciem mebli, oraz późną jesienią, przed umieszczeniem ich w schowku, garażu lub na strychu.
Zanim nałożysz preparat, dokładnie wyczyść meble i sprawdź, czy nie są uszkodzone. Pęknięcia i ubytki należy uzupełnić lub wyrównać, ponieważ przez te drobne szczeliny będzie przenikać wilgoć. Powierzchnię możesz delikatnie zeszlifować, aby była idealnie równa. Następnie nałóż impregnat do drewna i odczekaj co najmniej 24 godziny do pełnego wyschnięcia. Po tym czasie będziesz już mógł wygodnie i bezpiecznie korzystać z mebli.
Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych
Drewniane meble ogrodowe muszą być przechowywane w suchym miejscu z dala od źródła ciepła. Niektóre modele można rozkręcić, co znacznie ułatwia ich składowanie. Meble możesz też wygodnie umieścić pod ścianą w ogrodowym schowku lub garażu. Najlepiej nie stawiać ich bezpośrednio na zimnej podłodze. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich na kocu lub specjalnym regale. -Jednocześnie to ważne, aby meble były odpowiednio poukładane. Jeśli ułożysz je niedbale, to mogą spaść i się uszkodzić. Drewnianych mebli nie powinno się również przykrywać folią, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza i nie pozwala drewnu oddychać.
Zadbane meble ogrodowe nie stracą swojego pierwotnego koloru i będą wspaniałym dopełnieniem modnej aranżacji ogrodu. Dzięki impregnacji ich struktura nie ulegnie zniszczeniu, a korzystanie z krzeseł, stołu czy huśtawki stanie się wyjątkowo komfortowe i bezpieczne. Jest to prosta metoda, która przynosi zaskakująco dobre rezultaty.
Podobne tematy
- Tapicerowane krzesła: Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody
- Jak wybrać idealny stół do jadalni? Praktyczne wskazówki
- Ile kosztuje budowa drewnianego domu?
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.