Za noże bezpieczne uznaje się przykładowo modele z mechanizmem sprężynowym, ze składającym się ostrzem, wysuwanym od przodu. Mogą być otwierane na różne sposoby, w zależności od wybranego modelu. Tego typu noże nadają się do użytku domowego, używa się ich także w zakładach pracy, mają szerokie zastosowanie. Oczywiście zawsze przy używaniu ostrza konieczne jest zachowanie ostrożności, stosowania się ściśle do zasad BHP.
Jakie są bezpieczne noże sprężynowe?
Noże z mechanizmem sprężynowym mają klingę wysuwaną z rękojeści, co może wyglądać niebezpiecznie, ale w praktyce jest zupełnie inaczej pod warunkiem właściwego obchodzenia się z narzędziem. Nie są wymagane żadne zezwolenia i licencje na użytkowanie tego typu noży. Mogą być wysuwane, otwierane przyciskiem, co przekłada się na bezpieczeństwo stosowania. Noże do folii sprężynowej to zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie niż zwykłe modele składane, chociażby ze względu na szybsze otwieranie się.
Nie trzeba przejmować się żadnymi ruchami ostrzy na boki pod warunkiem zakupu dobrej jakości produktu, wykonanego z wysokogatunkowej stali i solidnie spasowanej rękojeści. Sprężynowe noże bezpieczne do folii i cięcia innych materiałów nie otwierają się samoczynnie, co przekłada się na wzrost bezpieczeństwa użytkowników. Mają właściwie dobraną siłę nacisku na mechanizm, a w przypadku kontaktu z przeszkodą dochodzi do natychmiastowego zablokowania dalszego wysuwania się klingi. Większość bezpiecznych noży ma również specjalną dźwignię lub przełącznik, aby zapobiec samoistnemu otwarciu się.
Co warto wiedzieć o nożach sprężynowych?
Obsługa noża sprężynowego może wydawać się skomplikowana, ale w praktyce jest zupełnie inaczej, jego złożenie nie sprawia żadnych trudności. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, służy on jednocześnie do składania i otwierania narzędzia. Trzeba tylko pamiętać o przesunięciu przełącznika w przeciwnym kierunku w najprostszych modelach, z kolei noże z bardziej zaawansowaną konstrukcją są wyposażone w specjalny system naciągowy. Konieczne staje się wobec tego w pierwszej kolejności odbezpieczenie narzędzia i ręczne naciągnięcie sprężyny, co jest jednak bardzo proste.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku noży otwieranych na bok, które również są wyposażone w blokadę chroniącą przed przypadkowym otwieraniem się. Trzeba wcisnąć guzik, aby doszło do zwolnienia blokady ostrza, co jednak następuje bardzo szybko, więc można liczyć na błyskawiczny dostęp do niego. Oferta noży sprężynowych jest bogata i zróżnicowana, możliwe jest przebieranie w modelach uniwersalnych, czyli z klasycznym ostrzem. Przy wyborze zawsze powinno się mieć na uwadze typ klingi, dobrać ją w oparciu o przeznaczenie narzędzia. Inny nóż sprawdzi się do codziennego użytku, w warunkach bojowych lub do celów kolekcjonerskich.
Podobne tematy
- Designerskie grzejniki łazienkowe – jakie są trendy w tym sezonie?
- Czym ciąć blachodachówkę piłą tarczową
- Piwniczka ogrodowa murowana
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.