Skarpy oraz obniżenia terenu na działce bardzo uatrakcyjniają ogród. Wymagają jednak dobrego zabezpieczenia, żeby ziemia się nie osuwała. Dobrym rozwiązaniem jest budowa muru oporowego. Mur oporowy to element zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny. Coraz częściej pojawia się w ogrodach. Możemy go wykonać z różnych materiałów. Musimy pamiętać, żeby był stylistycznie skomponowany z elewacją budynku oraz pozostałymi elementami elementami małej architektury w ogrodzie. W ten sposób można uniknąć chaosu.
Czym jest mur oporowy?
Mur oporowy jest to przegroda, która zabezpiecza różnicę poziomu gruntów na działce. Konieczny jest w miejscach, w których nachylenie skarpy groziłoby osuwaniem się ziemi. Może służyć do budowy podjazdu, stworzenia tarasów na pochyłym terenie, zabezpieczenia fundamentów, skracania stoków w małych ogrodach oraz umacniania brzegów wgłębnika. Zgodnie z prawem budowlanym każdy mur oporowy będzie budowlą, która wymaga pozwolenia na budowę. Murki oporowe mogą być stosowane jako podpora pod skalniak lub siedziska na obrzeżach rabat. W zależności od kształtu i wybranego materiału murki oporowe nadają charakteru przestrzeni. Niskie murki pomagają zorganizować przestrzeń w ogrodzie i wydzielić w nim strefy wypoczynkowe.
Materiały na tanie murki oporowe
W zależności od wybranego materiału, murki oporowe będą się różnić wyglądem, wytrzymałością oraz sposobem budowy:
- gazony – są to obszerne, betonowe donice ogrodowe, które układa się jedna na drugiej. Wykonanie muru z tego materiału jest mniej czasochłonne od pozostałych rozwiązań. Chcąc dodatkowo podnieść walory dekoracyjne można zasadzić w nich kwiaty. Rośliny możemy umieścić po wybudowaniu murku lub w trakcie. Do obsadzania bardzo dobre są małe byliny skalne lub byliny ogrodowe. Zalecanymi roślinami są: barwinek pospolity, fiołek wonny, rozchodniki, dąbrówka rozłogowa, ubiorek wiecznie zielony, żagwin ogrodowy oraz gęsiówka kaukaska.
- betonowe – jest to bardzo tani oraz popularny materiał na murki oporowe. Wykonywane są z lanego betonu lub ułożone z betonowych bloków. Często powierzchnia bloczków jest pokryta powłoką imitującą naturalny kamień. Popularne są bloczki imitujące granit lub piaskowiec. Ze względu na ciężar taki mur wymaga fundamentu. Jeżeli wysokość muru przekracza 120 cm to należy wzmocnić konstrukcję metalowymi prętami. Koszt wybudowania muru z betonu zaczyna się od 75 zł za m2.
- gabiony – są to pudełka lub skrzynki wykonane z metalowej siatki, które wypełnia się kamieniami. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Zbudowanie muru oporowego z gabionów jest bardzo prostym oraz tanim rozwiązaniem, który możemy wykonać samodzielnie.
- murki murowane – mogą być wykonane z cegieł, betonowych elementów lub kamieni. Elementy są łączone zaprawą murarską i powinny być układane na cegiełkę. Zapewni to stabilność konstrukcji. Wysokość takiego murku może dochodzić nawet do 120 cm.
- suche z kamieni – charakteryzuje je konstrukcja sucha bez używania zaprawy. Do wykonania takiego murku potrzebne są duże płaskie kamienie. Największe kamienie należy ułożyć na dole a najmniejsze na górze. Szczeliny między kamieniami można wypełnić ziemią i obsadzić roślinami skalnymi. Tego typu murki są najczęściej obrzeżami rabat lub elementami ogrodu skalnego. Ich maksymalna wysokość może wynosić 60 cm.
- murek drewniany – buduje się go z palików lub bali. Taki murek bardzo dobrze komponuje się z roślinami w ogrodzie. Jest dużo mniej trwały od pozostałych materiałów wykorzystywanych do budowy murku. Budowanie muru z drewna nie wymaga fundamentu. Taki murek znajdzie zastosowanie przy podniesionych grządkach do hodowli ziół oraz jako obrzeże rabaty.
O czym pamiętać budując mur ogrodowy
Przystępując do budowy murku oporowego musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które mają wpływ na trwałość oraz stabilność konstrukcji:
- Szerokość murku oporowego powinna być dłuższa niż 20% jego wysokości, jednak nie może być mniejsza niż 30 cm.
- Wysokość murku powinna znajdować się ponad poziomem gruntu skarpy.
- Maksymalna wysokość murku oporowego to 150 cm. Wyższe konstrukcje mogą się zawalić pod naporem ziemi.
- Murki o wysokości do 50 cm nie wymagają fundamentów.
- W celu zwiększenia stabilności murek powinien być pochylony w stronę skarpy o 10-15%. W przeciwnym razie może się przewrócić.
- W długich murkach należy co 5 m zostawić szczelinę dylatacyjną.
- Jeżeli grunt jest nieprzepuszczalny to od strony skarpy należy ułożyć warstwę odsączającą ze żwiru.
- W celu ochrony konstrukcji przed działaniem wody, u podstawy murku należy umieścić sączki drenarskie, które zbiorą wodę.
Podobne tematy
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.