Ciągłe wzrosty kosztów utrzymania komfortowej temperatury w domu spędzają sen z powiek wielu z nas. Jednym z rozwiązań, jakie mają za zadanie zredukowanie tych kosztów, jest instalacja rekuperacji. Czy jednak koszty jej utrzymania nie przerosną korzyści?
Rekuperacja – jak działa system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła opiera się o system przewodów wentylacyjnych, w których powietrze porusza się dzięki znajdującym się w rekuperatorze wentylatorom zasysających powietrze i wentylatorach wyciągowych. Sam odzysk ciepła natomiast odbywa się na wymienniku ciepła, który – podobnie jak wentylatory – do swojego działania wykorzystuje energię elektryczną. Hurtownia wentylacji Szczecin zapewnia dostęp do szerokiej oferty rekuperatorów o zróżnicowanej wydajności i funkcjach dodatkowych, szereg pozostałych elementów instalacji wentylacyjnej i elementów montażowych. Odpowiednie dobranie rekuperatora i zadbanie o szczelność systemu to podstawowe warunki wydajnego funkcjonowania rekuperacji.
Koszt rekuperacji – inwestycja i utrzymanie systemu
Inwestycja w rekuperację jest na wstępie dość kosztowna – wymaga bowiem projektu, zakupu jednostki centralnej. W koszty początkowe wliczyć należy również rury do rekuperatora, zakończenia instalacji – anemostaty, kratki wentylacyjne – oraz system mocowania. Są to jednak jednorazowe wydatki, które aktualnie zmniejszyć można dzięki szerokiemu wachlarzowi dofinansowań. Miesięczny koszt utrzymania rekuperacji natomiast zależny jest od mocy i wydajności jednostki centralnej systemu. Szacuje się, że roczne koszty energii elektrycznej, jaką zużywać będzie do swojego funkcjonowania rekuperacja w domu o powierzchni około 120 m2, nie powinny przekroczyć 500 zł. Daje to miesięczny koszt utrzymania rekuperacji na poziomie około 42 złote.
Rekuperacja zasilana instalacją fotowoltaiczną
Z uwagi na fakt, że działanie rekuperacji opiera się na energii elektrycznej, niezwykle korzystnym staje się jej połączenie z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki darmowej energii uzyskiwanej z promieniowania słonecznego możliwe jest zdecydowane zmniejszenie kosztów utrzymania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Domowa instalacja fotowoltaiczna z powodzeniem może bowiem zasilać rekuperację, czyniąc z niej niemal darmowe źródło oszczędności na ogrzewaniu.
Rekuperacja z fotowoltaiką i magazynem energii = maksymalne oszczędności
Instalacja fotowoltaiczna nie jest jednak w stanie produkować energii przez całą dobę z jednakową intensywnością. Sama w sobie nie jest również w stanie jej przechowywać. Nie jest to dobra informacja dla właścicieli rekuperacji – która działa również w porze wieczornej i nocnej. Rozwiązaniem są tu jednak magazyny energii, które coraz częściej są elementem instalacji fotowoltaicznych. Umożliwiają one przechowywanie energii elektrycznej z fotowoltaiki i jej wykorzystanie w późniejszym czasie – również celem wieczornego i nocnego zasilania rekuperacji. Daje to w konsekwencji redukcję kosztów utrzymania rekuperacji jedynie do kosztów serwisu urządzenia i wymiany filtrów w jednostce centralnej.
Rekuperacja z odzyskiem ciepła – jakie działania redukują pobór energii?
Aby zmniejszyć koszty użytkowania rekuperacji, już na wstępie zadbać należy o wybór jednostki centralnej wysokiej jakości, o wysokiej klasie energetycznej, która będzie pobierała mniej energii, zachowując jednocześnie wysoką wydajność. Mniejsze koszty – tak w codziennej eksploatacji, jak i pod względem kosztów napraw i strat ciepła – gwarantować będzie również solidny i szczelny montaż instalacji. Nowoczesnym sposobem na zmniejszenie kosztów zużycia energii przez rekuperację jest stosowanie systemów strefowych – które automatycznie dostosowują moc pracy urządzenia w odniesieniu do stopnia eksploatacji pomieszczeń objętych systemem.
Choć początkowo system rekuperacji może wydawać się kosztownym przedsięwzięciem, to – biorąc pod uwagę współczesne tendencje – jest to rozwiązanie, które w stosunkowo krótkim czasie zwróci się z nawiązką. Szereg działań, jakie możemy podjąć przed montażem systemu i podczas eksploatacji urządzenia natomiast może uczynić z rekuperacji całkowicie darmowy sposób na zaoszczędzenie bardzo wysokich kwot dla domowego lub firmowego budżetu.
Podobne tematy
- Czyszczenie centrali wentylacyjnej – jak je wykonać?
- Ile kosztuje budowa domu pasywnego?
- Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.