Liczne zgłoszenia naruszeń w zakresie przyłączeń i użytkowania instalacji fotowoltaicznych spowodowały, że w najbliższym okresie właścicieli gospodarstw domowych korzystających z dobrodziejstw fotowoltaiki, czekać będą wzmożone kontrole. Na czym polegać będzie kontrola instalacji i jak się do niej przygotować, by wszystko poszło szybko, sprawnie i bezproblemowo?
Kontrole instalacji fotowoltaicznych – dlaczego kontrolerzy ruszą do domów z fotowoltaiką?
Aktualna seria kontroli Urzędu Regulacji Energetyki nie będzie miała nic wspólnego z regularnymi kontrolami – przeglądami instalacji, jakie należy wykonywać systematycznie z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i efektywności działania instalacji. Urzędowa kontrola instalacji sprawdzi, czy fotowoltaika działa prawidłowo oraz, czy parametry jej działania zgodne są z dokumentacją przedłożoną dostawcy energii. Podyktowane jest to nieuczciwymi praktykami, jakie podejmowane są przez właścicieli instalacji, a które niekorzystnie oddziałują na sieć energetyczną.
Obowiązki właściciela fotowoltaiki względem operatora sieci energetycznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej nie zamyka się jedynie w jej zakupie i zainstalowaniu. Fotowoltaika dostępna na www.esoleo.pl wymaga, aby właściciel zgłosił fakt przyłączenia domowej instalacji do sieci energetycznej. W dokumencie tym musi zawrzeć informacje techniczne o swojej fotowoltaice – przede wszystkim o jej mocy (co warunkować będzie dalsze postępowanie), terminie planowanego przyłączenia, informacje o magazynie energii. Często koniecznym może być bowiem wynegocjowanie nowych warunków umownych czy zmiany na linii energetycznej – tak, by fotowoltaika mogła z powodzeniem funkcjonować w połączeniu z siecią dystrybucyjną. Niestety, jak pokazuje praktyka – nie wszyscy właściciele fotowoltaiki użytkują instalację zgodnie z warunkami, na jakich przyłączali instalację do sieci.
Jak przebiega kontrola instalacji fotowoltaicznej?
Kontrola ma przede wszystkim na celu sprawdzenie poprawności montażu paneli pv i zgodności parametrów instalacji fotowoltaicznej, jakie zgłoszone zostały oficjalnie, z parametrami jakimi faktycznie charakteryzuje się fotowoltaika. Co do zasady bowiem, żadna domowa instalacja typu on-grid, nie powinna powodować przekroczeń maksymalnego napięcia w lokalnej sieci elektrycznej, które wynosi 253 V. Zgodnie z tym założeniem, w momencie wykrycia przewyższenia tej wartości, falownik automatycznie powinien wyłączyć się, chroniąc tym samym sieć elektryczną.
Jakie konsekwencje czekają na niesfornych właścicieli fotowoltaiki?
Nie wszyscy właściciele instalacji fotowoltaicznych zadowoleni byli z konieczności ograniczenia mocy swoich instalacji fotowoltaicznych. Nierzadko, na własną rękę manipulują oni ustawieniami paneli i falownika tak, by zwiększyć moc instalacji, co przekłada się na znaczące zwiększenie efektywności wytwarzania energii i zwiększenie ilości wyprodukowanego prądu. Takie działanie jest nielegalne, a dodatkowo, stanowi zagrożenie dla sieci energetycznej, przyłączonych do niej urządzeń i pobliskich instalacji fotowoltaicznych,
Jak ustrzec się konsekwencji?
Najważniejszą zasadą, która zapewni bezproblemowe przejście kontroli fotowoltaiki, jest zainstalowanie jej przez doświadczonych montażystów, z pomocą firmy, która zapewni wsparcie również w sprawach formalnych. Zamontowana zgodnie z wytycznymi fotowoltaika nie powinna wykazywać żadnych nieprawidłowości podczas kontroli. W przypadku jednak wykrycia odchyleń nie należy nadmiernie się obawiać – pierwszym krokiem pokontrolnym będzie bowiem przesłanie oficjalnego wezwania do eliminacji nieprawidłowości, w którym zawarte będą dokładnie wskazane nieprawidłowości i wskazówki dotyczące ich naprawy.
Kontrole instalacji fotowoltaicznych mogą napawać obawami, jednak w przypadku prawidłowego użytkowania poprawnie zainstalowanej fotowoltaiki, nie należy się bać. Kontrole mają bowiem za zadanie wykryć nieuczciwych właścicieli fotowoltaiki, którzy dopuszczają się nielegalnych praktyk, mogących naruszyć lokalną równowagę energetyczną sieci elektrycznej.
Podobne tematy
- Miesięczny koszt utrzymania rekuperacji — jak go oszacować i zminimalizować?
- Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej
- 5 zalet korzystania z przydomowej oczyszczalni ścieków – przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.