Aby móc cieszyć się pełną sprawnością sprężarki śrubowej, najpierw należy poznać mechanizm jej działania, a następnie zdobyć wiedzę w zakresie konserwacji takiego sprzętu. Musisz wiedzieć, że poszczególne komponenty tego urządzenia będą działać niezawodnie tylko wtedy, kiedy będą na bieżąco kontrolowane, a w razie konieczności wymieniane, aby nie doszło do awarii sprężarki. Sprawdź, jak dbać o kompresor o wszechstronnym zastosowaniu.
Jak działa sprężarka śrubowa?
Obsługa sprężarki śrubowej nie jest skomplikowana, a od operatora takiego urządzenia nie wymaga się specjalnych umiejętności. Sam mechanizm działania tego sprzętu również jest prosty. Przedstawiamy, jak działa sprężarka śrubowa krok po kroku:
- Powietrze z otoczenia jest zasysane przez specjalny filtr.
- Powietrze przedostaje się do regulatora ssania, gdzie zostaje sprężone z odpowiednim ciśnieniem.
- Do powietrza wtryskiwany zostaje wcześniej oczyszczony przez filtr olej, który między innymi ma zadanie chłodzące.
- Olej zostaje odseparowany, a powietrze przechodzi do chłodnicy końcowej.
- Sprężone śrubowo powietrze wydostaje się przez specjalne ujście.
Jak zbudowany jest system śrubowego stopnia sprężenia?
Zanim poznasz sposoby właściwej konserwacji sprężarki śrubowej, sprawdź, z jakich części składa się podstawowy element takiego sprzętu. To sześć części, takich jak:
- wał napędowy,
- wirnik o uzębieniu zewnętrznym,
- wirnik o uzębieniu wewnętrznym,
- pokrywa łożyskowa,
- uszczelnienie wału,
- łożyska.
Jak widzisz, chociaż praca sprężarki śrubowej z założenia jest prosta, to jednak parametry techniczne tego urządzenia są na tyle zaawansowane, że do jakościowej pracy sprzętu, konieczna staje się regularna kontrola wszystkich części.
Dlaczego konserwacja sprężarki śrubowej jest istotna?
Utrzymanie sprężarki śrubowej w należytym stanie ma kluczowe znaczenie, jeśli bierze się pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo pracy z tym urządzeniem, ale również zachowanie odpowiedniego poziomu komfortu. Co więcej, w pełni sprawna sprężarka śrubowa pozwala generować sprężone powietrze doskonałej jakości, bez najmniejszych zanieczyszczeń. Sam sprzęt będzie wykazywać też o wiele dłuższą żywotność, a ryzyko występowania usterek czy całkowitej awarii urządzenia będzie znacząco minimalizowane.
Na jakie usterki narażona jest sprężarka śrubowa bez regularnej konserwacji?
Zaniedbane sprężarki śrubowe, czyli te, których części nie są na bieżąco kontrolowane, filtry niewymieniane, a samo urządzenie nie jest czyszczone, nie wykazują tak dobrej wydajności i precyzji działania. Do najczęściej występujących usterek sprężarek śrubowych zalicza się:
- korozje pojawiające się w zbiorniku,
- korozje na paskach klinowych,
- zatory filtra powietrza.
Może dojść również do zepsucia każdej części, z jakiej zbudowana jest sprężarka śrubowa, a ich naprawa będzie kosztowna albo wręcz całkowicie niemożliwa. W takiej sytuacji konieczny stanie się zakup całkiem nowego kompresora.
W jaki sposób przeprowadzać konserwację sprężarek śrubowych?
Wybierając odpowiednie metody konserwacji sprężarki śrubowej dla zachowania jej jak najdłuższej żywotności i pełnej sprawności, konieczne jest uwzględnienie konkretnego modelu i budowy takiego urządzenia. Do konserwacji ogólnej, która jest dedykowana wszystkim sprężarkom śrubowym, zaliczyć można:
- regularną wymianę filtra powietrza. Zaleca się, aby wymiana filtra nastąpiła po maksymalnie 2,5 tysiącach godzin pracy takiego urządzenia,
- usuwanie zalegającej wody kondensacyjnej. Woda może szybko doprowadzić do korozji części sprężarki śrubowej,
- kontrolę gwintów śrub. Ich poluzowanie może przyczynić się do awarii sprężarki śrubowej. Dokręcanie śrub powinno wykonywać się co 500 godzin pracy urządzenia.
Konserwacja, dzięki której naprawa sprężarek śrubowych nie będzie konieczna, może być też uzależniona od typu urządzenia. Tym samym:
- sprężarka śrubowa olejowa wymaga regularnego sprawdzania poziomu oleju za pomocą prętowego wskaźnika. Ważna jest również coroczna wymiana oleju,
- sprężarka śrubowa z napędem pasowym wymaga kontroli wentylatorów oraz napięcia pasków klinowych. Jeśli doszło do pęknięcia paska klinowego, konieczna jest jego natychmiastowa wymiana,
- sprężarka śrubowa z napędem spalinowym wymaga kontroli jakości używanego paliwa oraz kontroli filtra paliwa. Jego zapchanie może doprowadzić do awarii całego urządzenia.
Liczne prace konserwacyjne operator może wykonać samodzielnie, nawet wtedy, kiedy nie ma w tym zakresie większego doświadczenia. Sprężarkę śrubową można oddać też do kontroli do profesjonalnego serwisu. Aby częsta naprawa sprężarek śrubowych nie zakłócała Twojej pracy, lepiej wybieraj tego rodzaju urządzenia najlepszej jakości. Renomowani producenci oferują sprężarki śrubowe zgodne z normami bezpieczeństwa, niezbędnymi atestami i certyfikatami, które potwierdzają ich jakość. Zawsze korzystaj ze sprężarki śrubowej po uprzednim przeczytaniu instrukcji obsługi, w odpowiednich warunkach i z właściwym przeznaczeniem. Przed włączeniem urządzenia sprawdź jego sprawność, aby praca mogła przebiegać bez żadnych zakłóceń i zagrożenia, które może być stworzone zarówno dla operatora, jak i całego otoczenia.
Partnerem artykułu jest pneumatik.pl.
Podobne tematy
- Winda towarowa – wynajem. Kiedy warto skorzystać z tej usługi?
- Jak zainstalować klimatyzację na poddaszu
- Metody osuszania powietrza w pomieszczeniach
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.