Istnieje kilka rodzajów pokryć dachowych dostępnych dla fundamentu. Należą do nich: papa nasycona asfaltem, polistyren ekstrudowany, syntetyczna papa podkładowa oraz papa termozgrzewalna. Dowiedz się więcej o każdym z nich i jak wybrać najlepszy rodzaj dla swoich fundamentów. Poznaj również różne zastosowania tych materiałów dachowych. Oto szybki przewodnik po wyborze odpowiedniego materiału dla Twojego projektu.
Papa nasycona asfaltem
Papa nasycona asfaltem do fundamentów jest pokrytą asfaltem matą z włókna szklanego lub włóknem szklanym. Powstaje ona poprzez rozprowadzenie materiału włóknistego na sicie, a następnie sprasowanie go w arkusz. Pokryty asfaltem filc z włókna szklanego lub szklanego ma zazwyczaj masę około 15 funtów na stopę kwadratową i może być stosowany jako zabudowane pokrycie dachowe. Ten rodzaj materiału dachowego posiada również małe otwory, które pozwalają na ucieczkę uwięzionego powietrza, umożliwiając jednocześnie przenikanie bitumu do fundamentu.
Papa nasycona asfaltem to wodoodporna membrana dachowa, która zapewnia doskonałą ochronę przed ogniem i warunkami atmosferycznymi. Materiał jest wykonany tak, aby wytrzymać nachylenie do 50%. Materiał ten jest również stosowany do izolacji poziomej fundamentów. Ten rodzaj papy wykonany jest z połączonych włókien szklanych przed nasyceniem ich bitumem. Po nasyceniu papy służy ona jako podkład do mocowania okładzin ściennych.
Podkład pod syntetyczne pokrycie dachowe
Jeżeli rozważasz montaż syntetycznego pokrycia dachowego na swoim fundamencie, być może zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy filcem nasyconym asfaltem a filcem z certyfikatem ASTM. Chociaż ten pierwszy ma wiele zalet, syntetyczny podkład jest tańszy i lżejszy niż filc nasycony asfaltem. Może być stosowany w pomieszczeniach mokrych i suchych, jest bardziej odporny na grzyby i rozdarcia. Jeśli tylko zostanie prawidłowo zainstalowany, podkład syntetyczny pomoże zapobiec problemom związanym z wilgocią.
Ogólnie rzecz biorąc, syntetyczny podkład składa się z bazy bitumicznej, z dodatkową ochroną w obszarze silnego wiatru. Filc nasycony asfaltem jest bardziej powszechny, ale może być łatwopalny. Powinien mieć podobną jakość i grubość, a wszystkie szwy powinny być podklejone taśmą dla zwiększenia wytrzymałości i trwałości. Upewnij się, że wybrany produkt jest zatwierdzony przez International Code Council i ma minimalną wytrzymałość na rozerwanie 20 funtów. Podczas układania syntetycznego podkładu należy go układać za pomocą kołpaków o średnicy 1 cala, w odległości 6 do 8 cali od siebie.
Ekstrudowana pianka polistyrenowa
Chociaż wykonawcy są najbardziej zaznajomieni z XPS, podobny produkt o nazwie ekspandowana pianka polistyrenowa (EPS) działa prawie tak samo dobrze. Oba rodzaje mają podobną wytrzymałość na ściskanie, zatrzymywanie wilgoci i zdolności izolacyjne. W niektórych sytuacjach może być wymagana izolacja o wysokiej wytrzymałości ze względu na ciężar płyt betonowych i zasypki fundamentów. Jednakże w celu obniżenia kosztów izolacji można zastosować produkt o niższej wytrzymałości.
FPSF może być stosowany na fundamentach monolitycznych, pływających lub z belek drewnianych poddanych obróbce. FPSF wymaga zastosowania sztywnej izolacji polistyrenowej, która jest odporna na wilgoć i ma stałe właściwości użytkowe nawet w warunkach silnego zamrażania i rozmrażania. Izolacja FPSF może pomóc obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia, ograniczyć kondensację i rozwój pleśni oraz poprawić komfort życia w pomieszczeniach poniżej poziomu gruntu. Pianka
XPS jest dostępna w różnych grubościach i profilach krawędziowych. Zamknięta struktura komórkowa tego materiału zapewnia doskonałą długoterminową wytrzymałość i trwałość. Istnieje wiele produktów z ekstrudowanej pianki polistyrenowej, w tym te z twarzą, które są dostępne z twarzą dla zwiększenia wytrzymałości. A ponieważ XPS jest dostępny w szerokim zakresie grubości i kształtów, wykonawcy mogą szybko i łatwo zainstalować go w ścianach fundamentowych.
Osłona przed termitami
Instalacja osłony przed termitami to prosty i skuteczny sposób zapobiegania uszkodzeniom fundamentów spowodowanym przez termity. Solidna stalowa płyta nośna zainstalowana wokół drewnianych słupów lub pustych słupów stalowych działa jako osłona przed termitami. Odporne na termity materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna lub pianka plastikowa, nie stanowią źródła pożywienia dla tych owadów. Chociaż najskuteczniejszą formą zwalczania termitów jest obróbka gleby, w niektórych przypadkach może to być niemożliwe ze względu na ograniczenia dotyczące niektórych produktów. Osłony termitów nie zastępują obróbki gleby i powinny usprawnić inspekcję wizualną.
Istnieją dwa rodzaje termitów, termity suchego drewna i podziemne. Termity suche żyją nad ziemią i żywią się głównie suchym drewnem. Chociaż bariery fizyczne mogą pomóc w uniemożliwieniu termitom suchym dostępu do fundamentu, mogą one nadal przedostawać się do środka. Z tego powodu fizyczne bariery dla termitów nie są wystarczające. Najczęstszymi punktami wejścia termitów podziemnych są przewody, przepusty hydrauliczne i szczeliny dylatacyjne.
Podobne tematy
- Jaki rodzaj papy wybrać do pokrycia wierzchniego?
- Jaki rodzaj papy jest najlepszy do hydroizolacji dachu?
- Pokrycie dachowe – Jaką papą pokryć dach betonowy?
Przygotowanie działki do budowy to dla mnie codzienność. Od lat zajmuje się planowaniem budowy, przygotowaniem działki pod budowę i wszystkim co związane z tymi czynnościami.
Chciałabym podzielić się z Państwem moją wiedzą za pomocą tego serwisu.