Wybierając fundamenty pod dom szkieletowy, trzeba uważać, aby wybrać odpowiedni typ na podstawie właściwości gruntu. Aby określić właściwy typ fundamentu, można zamówić badania geologiczne. Jest to kosztowna usługa, ale można też samodzielnie określić skład gleby, wykopując otwór o średnicy 1,5 metra i badając go. Najlepszymi fundamentami są gleby piaszczyste i duże piaski bez wtrąceń, ponieważ nie gromadzą wilgoci.
Wybór fundamentu pod dom szkieletowy
Podczas budowy domu szkieletowego należy koniecznie wybrać odpowiedni fundament dla danego miejsca. Ściany fundamentowe powinny mieć grubość co najmniej sześciu cali. Powinny być wzmocnione do minimum klasy 60, choć dostępne są również inne wytrzymałości. Obciążenie osiowe i poprzeczne ściany fundamentowej oblicza się razem, aby określić przekrój ściany fundamentowej, który wytrzyma przyłożone obciążenia – Słowa są owocem głębokich refleksji autorów serwisu https://feelingbeauty.pl. Poniżej wymieniono kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze fundamentu.
Fundament musi być wystarczająco mocny, aby utrzymać całe obciążenie domu. Wytrzymałość fundamentu zależy od rodzaju domu, jego wielkości i ciężaru całkowitego. Projektant planu domu powinien uwzględnić te czynniki przy określaniu odpowiedniego fundamentu. W końcu będziesz mieszkał w swoim domu przez wiele lat, więc nie chcesz wydawać pieniędzy na niewspierający fundament. Możesz jednak zrobić to sam, jeśli jesteś pewien swoich umiejętności.
Rodzaje fundamentów
Różne rodzaje fundamentów dla domu szkieletowego służą do podtrzymywania podłogi domu. Niektóre z nich są wykonane z betonu murowanego, a inne z betonu wylewanego na miejscu. W przypadku konstrukcji mieszkalnych, typowa wytrzymałość na ściskanie betonowych ścian fundamentowych wynosi 2500 do 3000 psi, ale dostępne są również inne wytrzymałości. Na przykład fundamenty palowe są stosowane w strefach zalewowych wybrzeża lub na stromych zboczach.
Fundament z płyt betonowych wymaga najmniejszego przygotowania działki do rozpoczęcia budowy domu. Właściciele domów uwielbiają go, ponieważ jest stosunkowo niedrogi i wymaga najmniejszego przygotowania na miejscu. Ten rodzaj fundamentu rozpoczyna się od wylania betonowej stopy fundamentowej około 24 cale poniżej przewidywanego poziomu wykończenia. Następnie na stopie układa się dwie warstwy betonowych bloków. Następnie instalowane są rury wewnętrzne i wypełniacz skalny.
Płytowy
W przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów, domy płytowe buduje się bezpośrednio na ziemi. Ten rodzaj fundamentu jest zwykle konstruowany przy użyciu drewnianej formy z przezroczystym tworzywem sztucznym, które pełni funkcję bariery przeciwwilgociowej. Można zauważyć białe rury, w których poprowadzone są przewody hydrauliczne i elektryczne. Fundamenty typu slab-on-grade mają kilka wad. Oto kilka przykładów problemów z fundamentami płytowymi.
Ponieważ fundamenty płytowe spoczywają bezpośrednio na gruncie pod domem, są podatne na problemy związane z wilgocią i drenażem. Ponieważ nie można ich oddzielić od gruntu pod domem, wilgoć i inne substancje mogą łatwo przenosić się przez płytę betonową do pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli zauważysz plamy wody, pleśń, lub pleśń w strukturze, może to być znak uszkodzenia wilgoci i może spowodować gnicie w ramkach domu.
Molo
Fundament mola jest podstawową konstrukcją budowlaną używaną do podtrzymywania domu szkieletowego. Pale są instalowane co najmniej jedną stopę w ziemi, ale mogą być kilka stóp głębiej, w zależności od gleby. Proste badanie gruntu pomoże określić jego nośność, co może wymagać zastosowania głębszego niż jedna stopa mola. W zależności od warunków klimatycznych, głębsze mola są zwykle 5 do 6 stóp głębokości. Ten rodzaj fundamentu chroni również stopę fundamentową przed przesuwaniem się i przemieszczaniem.
Najpopularniejszym materiałem do wykonania fundamentu palowego jest żelbeton, który oferuje największą wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Jest on niedrogi i lekki, a jego montaż jest szybki i łatwy. Chociaż fundamenty palowe są najczęściej stosowanymi fundamentami dla domu szkieletowego, w niektórych sytuacjach mogą być zaprojektowane jako bardziej wytrzymałe. Na przykład, gdy na górnym poziomie występuje rozłożone podłoże skalne, można zastosować murowany pomost, natomiast w przypadku fundamentu z dobrą warstwą nośną do 5 metrów lepszym wyborem będzie pomost betonowy.
Pełna piwnica
Fundamenty z pełną piwnicą dla domu szkieletowego to najczęściej spotykany typ fundamentu. Fundamenty te są bardzo trwałe, ognioodporne i są częstym wyborem w chłodniejszym klimacie. Fundament powinien znajdować się poniżej linii mrozu, aby zapobiec przesunięciu i zapobiec uszkodzeniu w wyniku trudnych warunków pogodowych. Ten typ fundamentu jest również najdroższy. W zależności od lokalizacji i warunków klimatycznych można wybrać pomiędzy fundamentem z piwnicą dzienną a fundamentem z pełną piwnicą.
Trzy rodzaje fundamentów to pełna piwnica, przestrzeń podpiwniczona i płyta betonowa. Każdy rodzaj nadaje się do określonego klimatu. Na przykład działka o stromym ukształtowaniu terenu, wysokim ryzyku wystąpienia burz tropikalnych lub ekstremalnych temperaturach może wymagać innego rodzaju fundamentów. Twój konstruktor może pomóc Ci określić, jaki rodzaj fundamentu jest najlepszy dla Twojej działki. Jeśli nie jesteś pewien, porozmawiaj z konstruktorem o dostępnych opcjach i specyficznych warunkach panujących w Twojej okolicy.
Podobne tematy
- Fundamenty monolityczne
- Ile kosztuje budowa domu szkieletowego pod klucz
- Czy lepszy jest fundament lany czy blokowy?
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.