Filc asfaltowy typu 1
Rodzaj papy określony przez kodeks nosi nazwę filcu asfaltowego typu 1 i waży co najmniej 11,5 funta na stopę kwadratową. Większość tartaków posiada w swojej ofercie tylko filc nieoceniony (numer 15 lub 30 lb.) i często nazywa go wagowo. Filc asfaltowy typu 1 jest bardziej trwały i wytrzymuje dłużej niż syntetyczna folia domowa. Może wchłaniać nadmiar wilgoci i oddawać ją później.
Chociaż termin papa był pierwotnie reklamowany jako środek oszczędzający energię, w rzeczywistości ma on inny cel. W przeciwieństwie do plastiku, papa asfaltowa pozwala na ucieczkę wilgoci z budynku i jest niezwykle skuteczna w blokowaniu pary wodnej na powierzchniach pionowych. Jest również oddychający, dzięki czemu wilgotne budynki mogą wyschnąć. Nie należy jednak stosować filcu asfaltowego, jeśli nie ma się pewności. Może on ulec rozdarciu lub zniszczeniu pod wpływem światła słonecznego.
Jednym z powodów, dla których wskazane jest użycie filcu asfaltowego typu 1 do pokrycia osB jest jego zdolność do wytrzymywania wysokich temperatur. Ponieważ asfalt jest na bazie oleju, jest bardzo podatny na działanie wysokich temperatur, które powodują jego przedwczesny rozpad. W przypadku wystawienia na działanie promieni słonecznych przez ponad 24 godziny, niektóre papy mogą tworzyć pęcherzyki, które przenikają przez gonty i panele metalowe. W związku z tym na wierzchu płyt osb należy stosować wyłącznie papę asfaltową typu 1.
Przed montażem papy organicznej nasyconej asfaltem na osb należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Aby uniknąć uszkodzenia papy organicznej nasyconej asfaltem, należy umieścić ją w suchym miejscu. Nigdy nie instaluj jej nad mokrym pokładem dachu. Przed zamocowaniem należy upewnić się, że pokład dachu jest czysty i wolny od zanieczyszczeń. Bezpośrednio po ułożeniu papy asfaltowej typu 1 należy również zamontować podstawowe pokrycie dachowe. W celu zapewnienia optymalnego montażu należy przestrzegać wytycznych opublikowanych przez Tarco i Stowarzyszenie Producentów Dachów Asfaltowych.
Papa klasy D
Jednym z rodzajów paroizolacji jest papa klasy D do pokryć dachowych. Produkt ten jest często stosowany w zachodnich Stanach Zjednoczonych pod stiukiem. Jest to w zasadzie lżejsza wersja filcu asfaltowego. Housewrap to inne określenie tego produktu, który ma efekt bariery parowej i przepuszcza parę wodną, zapobiegając gniciu wilgotnych budynków. Chociaż papier klasy D jest cieńszy niż filc asfaltowy, może stać się kruchy i ulec zniszczeniu, gdy nasyci się go wodą. Nie uszczelnia on również dobrze przejść wokół gwoździ i zszywek.
Najpowszechniejszym zastosowaniem płyt OSB do pokryć dachowych jest zabezpieczenie domu podczas huraganów. Podczas gdy sklejka może wchłaniać wodę i gnić, płyta OSB jest mniej przepuszczalna i nie ulega odkształceniu jak sklejka. Ze względu na dużą sztywność, większość komercyjnych projektów budowlanych określa 5 warstwową sklejkę o grubości 5/8 cala. Chociaż papa nie jest konieczna, to w niektórych okolicznościach można ją zastosować. Poniżej wymieniono kilka zalet i wad obu gatunków.
Papa klasy D z powłoką polimerową
Płyta OSB jest produkowana z mieszanych kłód drewna twardego i miękkiego. Jej właściwości mechaniczne i wilgotność względna są klasyfikowane zgodnie z normą EN 300. Istnieją cztery gatunki płyt OSB. W tabeli 2 wymieniono główne różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Kleje pMDI są zazwyczaj stosowane w europejskich zakładach produkcyjnych. Kleje PF są stosowane w zakładach produkcyjnych w Ameryce Północnej. Oba rodzaje klejów są uważane za lepsze, ale mają wyraźne różnice.
Papier klasy D z powłoką poliestrową
Wszystkie płyty OSB produkowane w Europie są klasyfikowane zgodnie z normą EN 300. Norma ta klasyfikuje płyty OSB na podstawie ich właściwości mechanicznych i wilgotności względnej. Wyróżnia się cztery gatunki płyt OSB. W tabeli 2 wymieniono główne różnice pomiędzy poszczególnymi klasami. Główną różnicą jest jednak rodzaj stosowanego kleju. Producenci europejscy stosują pMDI, natomiast producenci z Ameryki Północnej preferują kleje PF. Papier z powłoką MUF jest dobrą alternatywą dla produkcji płyt OSB.
Podobne tematy
- Jaką papę wybrać do stóp ciągłych
- Jaki rodzaj papy wybrać do pokrycia wierzchniego?
- Jak ułożyć papę termozgrzewalną na dachu kopertowym
Skończyłam studia budowlane ponad 7 lat temu i od tamtej pory pracuje w jednej z większych firm budowlanych w warszawie. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.