Trzeba wyznaczyć dół pod fundament, jeśli mamy fundament Runner lub slab-on-grade. Cegła ogniotrwała, która jest gęsta, gruba i droga, sprawi, że dół będzie wystarczająco trwały, by wytrzymać nocne pożary przez lata. Do wykonania dołu o średnicy 3 stóp potrzeba co najmniej 25 cegieł ogniotrwałych, które należy ustawić na końcach, aby zminimalizować ich rozszczepienie, a jednocześnie umożliwić zakrzywienie dołu.
Fundament biegowy
Zanim wyznaczysz dół na fundament, powinieneś określić, ile miejsca w ziemi chcesz zarezerwować. Im głębszy jest Twój fundament, tym lepiej dla konstrukcji. Pomaga to chronić ją przed pęcznieniem i kurczeniem się, a także zapewnia, że przyszłe prace budowlane nie będą kolidować z umieszczeniem fundamentu. Do podparcia fundamentu można również użyć kamienia podkładowego. Kamienie te to rodzaj kamienia, który umieszcza się pod fundamentem domu, aby rozłożyć ciężar i podnieść drewno z ziemi.
Prawidłowe fundamenty są niezbędne dla stabilności budynku. Przenoszą one obciążenie żywe i martwe na grunt znajdujący się poniżej, zapewniając niezawodną podstawę konstrukcji. Prawidłowe fundamenty zapobiegają również osiadaniu różnicowemu, które może spowodować przechylenie lub zawalenie się konstrukcji. Jak zatem wyznaczyć dół pod fundamenty domu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wyznaczyć wykop pod fundament i rozpocząć pracę!
Fundament płytowy
Istnieją dwa różne rodzaje fundamentów pod domy – płytowe i głębinowe. Ten pierwszy jest najłatwiejszy i najtańszy, ale wymaga niewielkiego lub żadnego przygotowania na miejscu budowy. Fundamenty płytowe są budowane bezpośrednio na gruncie i zapewniają równą powierzchnię roboczą dla kolumn i belek. Płyta jest tworzona z betonu wylewanego na podkładkę betonową o grubości około dwóch stóp, z zainstalowanymi stalowymi prętami zbrojeniowymi i siatką drucianą w celu jej wzmocnienia. W zimnym klimacie fundamenty płytowe mogą się przesuwać z powodu zamarzania i rozmarzania. Zazwyczaj rury kanalizacyjne są instalowane przed wylaniem betonu.
Jeśli dom jest budowany na fundamencie płytowym, można wybrać inny rodzaj fundamentu. Fundamenty biegowe można zainstalować za pomocą niewielkiego wykopu. Fundamenty te są tańsze od głęboko osadzonych fundamentów płytowych, ale wymagają izolacji w celu zapewnienia warunków bezmroźnych. Ponadto, fundamenty biegowe są bardziej podatne na uszkodzenia mrozowe. Jednak, mogą one być lepszą opcją dla niektórych osób.
Innym rodzajem fundamentu jest fundament niestały. Ten typ fundamentu jest zwykle odłączany od domu i nie wymaga usuwania osi. Składają się one z pojedynczej płyty betonowej, która następnie jest przymocowana do domu za pomocą pali. Płyta jest zazwyczaj większa niż sam dom. Często jednak opiera się na filarach lub belkach dwuteowych.
Wykop pod fundament
Typowym fundamentem domu produkcyjnego jest wykop. Domy te są budowane blisko poziomu gruntu, co umożliwia łatwy dostęp do dolnej konstrukcji, a jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylację. Fundamenty posadowione w wykopie posiadają strukturalną ścianę trzonową, która podąża za kształtem domu, aby zapewnić wsparcie pod ścianami zewnętrznymi i działać jako ściana oporowa. Regularna instalacja wymaga wewnętrznych pomostów. System fundamentowy pit set wymaga hipoteki nieruchomości, aby zabezpieczyć dom. Koszty są podobne jak w przypadku fundamentu piwnicznego, a oba rodzaje systemów fundamentowych wymagają finansowania i klasyfikacji nieruchomości.
Wykop o średnicy trzech stóp wymaga około 80 cegieł licowych. Cegły połówkowe łatwiej rozbija się młotkiem do cegieł. Podczas zaprawiania układa się trzy warstwy cegieł licowych obok siebie i zaprawia mieszanką zaprawową typu N, która jest dostępna w centrach domowych w ilościach pięciopakowych. Cegła licowa jest nieco mniejsza niż cegła ogniowa. Dlatego szerokość warstwy zaprawy pomiędzy poszczególnymi kursami zależy od różnicy wysokości.
Aby wykonać wykop pod fundament budynku, należy najpierw przygotować płytki wykop. Wykonanie wykopu wymaga więcej pracy inżynierskiej i kosztuje więcej. W przypadku standardowej instalacji podnoszonej stosuje się pale blokowe na podkładkach i plastikowe listwy przypodłogowe w celu ukrycia wykopu. Zdjęcie powyżej przedstawia zestaw dołów w domu budowanym na miejscu. Dodatki budowane na miejscu mogą ukryć dół poprzez dodanie wykładziny podłogowej i paneli wentylacyjnych przy ziemi dla przestrzeni pełzającej.
Dołek ogniowy
Istnieją dwie główne metody budowy dołu ogniowego dla fundamentu domu. Po pierwsze, należy zbudować sam dół kominkowy. Należy użyć betonowych bloków lub kamieni. Upewnij się, że używasz betonowych bloków z płaskimi wierzchołkami. Następnie należy ułożyć małe cegły na wierzchu większych. Następnie, w razie potrzeby, można wlać więcej bloków betonowych. Po wykonaniu tych czynności należy w ten sam sposób zbudować pokrywę.
Palenisko w fundamencie domu musi być chronione przed ciepłem wytwarzanym przez ogień. Dlatego cegła ogniotrwała jest absolutną koniecznością. Zwykłe cegły natomiast pękają pod wpływem wysokiej temperatury. Możesz również użyć kamieni, które zbierasz z pól. Ponadto należy unikać stosowania skał osadowych, ponieważ są one podatne na eksplozję po podgrzaniu. Podsumowując, należy stwierdzić, że palenisko nie jest idealnym rozwiązaniem dla fundamentów domu.
Doły kominkowe są podatne na zalanie, zwłaszcza w okresach, gdy ogień nie jest używany. Dlatego ważne jest, aby podbudowa dołu ogniowego umożliwiała szybkie odprowadzenie wody powierzchniowej. Aby zapobiec zalaniu i wynikającym z tego uszkodzeniom trawnika znajdującego się pod nim, jako podłoże należy zastosować materiał granulowany. Właściwości granulatu sprawiają, że jest on doskonałą warstwą drenażową. Dołek kominkowy z granulowaną powierzchnią ma większe szanse na wodoodporność, natomiast dół zbudowany na kamiennym fundamencie będzie wodoszczelny.
Mola w ziemi
Fundament mola to głęboki filar służący do podtrzymywania ciężaru domu. Może mieć średnicę od jednej do pięciu stóp. Jego średnica wynosi sześć do ośmiu cali, a jego głębokość wynosi pięć do sześciu stóp. Podczas gdy fundament mola jest tańszą alternatywą dla fundamentu płyty, proces ten nie jest tak szybki lub tak wygodny, jak fundamenty palowe. Mola nie instaluje się bezpośrednio w wykopie, ale raczej opuszcza się go do ściany.
Budując dom na fundamencie palowym, należy wziąć pod uwagę istniejące warunki gruntowe. Przed rozpoczęciem budowy należy skonsultować się z geodetą i upewnić się, że fundament znajduje się na solidnym podłożu. Gdy stopy są już na miejscu, należy upewnić się, że są one prawidłowo uszczelnione. Pozwoli to zabezpieczyć dom przed uszkodzeniem w wyniku powodzi. Dodatkowo, fundamenty zapewnią Ci wystarczającą przestrzeń do ułożenia i zainstalowania mediów.
System fundamentów osadzonych w wykopie zabezpiecza belki stropowe przed wypiętrzeniem i spełnia wymogi hipoteki nieruchomości. Zapewnia również bardziej niezawodne fundamenty i może otworzyć więcej źródeł finansowania. Wreszcie, system fundamentów wgłębnych jest doskonałym wyborem dla domów produkcyjnych, które znajdują się blisko ziemi. Będzie on również spełniał wymagania dotyczące hipoteki nieruchomości i zapewni Ci wiele więcej opcji finansowania.
Fundamenty nietrwałe
Dobry fundament to coś więcej niż tylko wykopanie dziury i wylanie betonu. Musi być dostosowany do warunków miejsca, w tym poziomu wód gruntowych i jakości zasypu. Musi być również starannie zaplanowany i wykonany. Jeśli fundament jest zbyt głęboki lub szalunek nie jest prawidłowo ustawiony, może to spowodować, że fundament nie będzie stał stabilnie i uszkodzi instalacje wodno-kanalizacyjne oraz inne części domu.
Pierwszym krokiem w budowie fundamentu jest określenie jego właściwej wysokości. Jeśli fundament znajduje się wyżej niż poziom gruntu, ekipy budowlane mogą rozpocząć pracę. Jeśli jednak grunt jest zbyt głęboki, nie będzie można prawidłowo wykonać szopki. Stąd też niezbędne jest zmierzenie wysokości gruntu w różnych miejscach. Ponadto pomocne jest również wykonanie wykopów próbnych, aby dowiedzieć się, czy występuje skała macierzysta.
Ponadto stopy fundamentowe projektuje się tak, aby wytrzymały obciążenie. Mogą być również zaprojektowane konstrukcyjnie. Jednak ich nośność zależy od rodzaju gruntu i poziomu osiadania. Różne rodzaje gruntów są podatne na osiadanie różnicowe, natomiast bogate w glinę gleby gumowe są podatne na rozszerzanie się i kurczenie, co może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji. W rezultacie, jeśli wystąpią te zmiany, może być konieczna naprawa fundamentów.
Podobne tematy
Skończyłam studia budowlane ponad 7 lat temu i od tamtej pory pracuje w jednej z większych firm budowlanych w warszawie. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.