Pierwszym krokiem jest przygotowanie gruntu pod ogrodzenie. Wykopujemy dół, który jest co najmniej dwa razy szerszy od słupka. Należy pamiętać o usunięciu dużych kamieni lub korzeni drzew, które mogłyby zakłócić pracę fundamentu. Wlej beton do otworu, aby był szerszy u podstawy niż u góry, aby zapobiec wyrzuceniu słupka z ziemi. Możesz stworzyć kopiec, aby skierować deszcz z dala od słupka ogrodzenia. Należy pamiętać, aby przed usypaniem kopca beton utwardzał się przez kilka dni.
Fundament słupowy
Aby zbudować mocny fundament dla konstrukcji słupowo-ryglowej, należy najpierw wykonać stopę fundamentową. Grubość stopy powinna być co najmniej o jeden cal większa niż odległość między licem słupa a podciągiem. Powinna być również oddalona o dwa cale od obu stron ściany fundamentowej. Musisz również upewnić się, że przekrój ściany fundamentowej jest wystarczający, aby wytrzymać przyłożone obciążenia. W dalszej części rozdziału wyjaśnione zostaną kroki, które należy wykonać.
Po wykonaniu szkieletu stopy fundamentowej, należy wlać beton w puste przestrzenie słupów. Beton ten wzmocni klatkę stopy fundamentowej. Po wybudowaniu ściany należy uformować stopę fundamentową. Będzie ona stanowiła podporę dla muru lub ogrodzenia. Po zakończeniu budowy ściany lub ogrodzenia można wlać beton do pustek kolumnowych, aby wzmocnić konstrukcję. Następnie należy wylać płytę betonową, aby uformować stopę fundamentową.
Cokół monolityczny
Przed ułożeniem masy betonowej na szczycie ogrodzenia, fundament należy wzmocnić prętami. Pręty te mają zazwyczaj średnicę od dziesięciu do szesnastu milimetrów i są montowane w płaszczyznach poprzecznych z krokiem 30-40 cm. Wzmocnienia wymaga również zabezpieczenie słupka. Odpowiednio wzmocniona podstawa jest znacznie bardziej stabilną konstrukcją. Jeśli jednak zdecydujemy się na pójście na skróty, to powstała podstawa nie będzie monolityczna i może ulec rozszczepieniu.
Aby uzyskać monolityczny fundament, podstawa powinna mieć 12 cali szerokości i 30 cali głębokości. Jest to łatwiejsze do wykonania niż w przypadku tradycyjnego fundamentu, który wymaga rozległych wykopów. Podstawę można zbudować szybko i łatwo przy pomocy specjalistycznego sprzętu i dobrego planu. Jednak ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich warunków gruntowych. Szczególnie trudno jest budować w glebie o bardzo twardej glinie i trudnym drenażu. Budowę monolityczną zaleca się firmom budowlanym pracującym na terenach o słabych warunkach gruntowych.
Pierwszym etapem budowy ogrodzenia jest wylanie fundamentu. Jest to najważniejsza część, ponieważ będzie ona dyktować wszystkie kolejne kroki. Integralność i niezawodność fundamentu będzie decydować o długowieczności ogrodzenia. Jeśli masz glebę, która jest podatna na heaving, trzeba będzie użyć fundamentu paski. Te fundamenty są mocne, trwałe i łatwe do zainstalowania. Jedyną wadą tego typu fundamentów jest cena.
Monolityczna konstrukcja betonowa to najprostsza metoda budowy fundamentu ogrodzenia. Obejmuje ona tylko jedną wylewkę, w przeciwieństwie do konstrukcji betonowej schodkowej, która wymaga trzech oddzielnych wylewek. Metoda ta pozwala na dostosowanie grubości betonu, aby zrekompensować ewentualne zanieczyszczenia wypełniające. To sprawia, że można zakończyć projekt budowlany szybciej i mniej kosztowne. Najlepsze jest to, że oszczędza to czas i energię, a w efekcie daje mocny fundament.
Podstawa kolumnowa
W instalacji podstawy kolumnowej pod ogrodzeniem są dwa główne etapy. Po pierwsze, należy przygotować teren. Można wynająć miniciągnik, który wykona tę pracę, lub wykopać rów ręcznie. Tak czy inaczej, trzeba umieścić słupki w odległości od 10 do 12 cm nad ziemią. W przypadku fundamentów kolumnowych należy je związać z gruntem za pomocą 10-12 mm prętów zbrojeniowych.
Aby przygotować teren pod fundament kolumnowy pod ogrodzeniem, trzeba oszacować przestrzeń potrzebną do budowy słupa. Łączony typ fundamentu najlepiej sprawdza się w przypadku gliniastych gruntów zwałowych. Następnie należy zainstalować drewniane szalunki wzdłuż obwodu przyszłej podstawy ogrodzenia. Gdy siatka taśmy fundamentowej została zainstalowana, zainstaluj filary i zalej beton. Wylewanie betonu odbywać się będzie nad taśmą zbrojoną.
Jeśli mieszkasz na obszarze o wysokim poziomie wód gruntowych, możesz chcieć użyć żwiru jako zasypki zamiast betonu. Żwir jest tańszy niż beton i wymaga mniejszej ilości pracy. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu drenażu przed wylaniem betonu. W przeciwnym razie, post będzie siedzieć w wodzie. Wreszcie, należy upewnić się, że słupki są oceniane pod względem kontaktu z ziemią. Można również rozważyć zastosowanie słupków impregnowanych.
Po przygotowaniu gruntu pod podstawę kolumny, następnym krokiem jest osadzenie słupków w podstawie. W zależności od rodzaju gleby można użyć rury plastikowej lub azbestowo-cementowej. Należy pamiętać o zastosowaniu piasku na krawędziach rury, aby zapobiec przedostaniu się roztworu betonu do jamy rury. Należy również umieścić studzienki kontrolne u podstawy fundamentu, aby odprowadzić nadmiar wody podczas płukania. W przypadku ogrodzeń ze zboczami konieczne jest wykopanie otwartego drenażu. Można wykonać kilka rowów połączonych ze sobą.
Podbudowa kolumnowa ze słupkami murowanymi
Aby wylać podbudowę kolumnową ze słupkami murowanymi, trzeba najpierw przygotować otwór. Dno otworu powinno być równe. W przeciwnym razie ceglana kolumna nie będzie równa i nie będzie nośna. Zaprawę należy wylać równomiernie na cegły. Cegły powinny mieć co najmniej 4 cale szerokości i lekki kąt. Gdy zaprawa jest już równa, czas na umieszczenie cegieł w podstawie kolumny.
W zależności od wielkości filarów, może być konieczne zbudowanie podstawy kolumny o różnych wysokościach. Podstawa kolumny z filarami z cegieł powinna mieć wysokość około 400-500 mm. Podczas wylewania podstawy kolumny należy pamiętać o wzmocnieniu kolumn prętami zbrojeniowymi i uszczelnieniu ich. Nie musisz wylewać dużej partii betonu i nie musisz wypełniać wszystkich filarów w ciągu jednego dnia. Oblicz objętość fundamentu, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i stabilność.
Zanim zaczniesz wylewać beton, powinieneś przygotować grunt poprzez oznaczenie przyszłego miejsca budowy i oczyszczenie gleby. Następnie można dodać bloczki betonowe. Można też użyć cegieł, o ile mają niską mrozoodporność. Po przygotowaniu terenu pod budowę, trzeba będzie przygotować grunt do drenażu, prac hydroizolacyjnych i innych. Mam nadzieję, że postępując zgodnie z krokami podanymi w tym artykule, będziesz miał udany fundament na swoim podwórku. I pamiętaj, nigdy nie jesteś za stary, aby nauczyć się czegoś nowego.
Podkłady pod filary wykonuje się poprzez wywiercenie otworów w dnie za pomocą wiertarki ręcznej. Głębokość podeszwy filaru będzie zależała od poziomu zamarzania gleby. Będziesz chciał wywiercić około piętnastu do 25 cm poniżej poziomu zamarzania gleby. Następnie zwiń materiał hydroizolacyjny w cylinder o średnicy odpowiadającej powierzchni każdego filaru. Spoinę podłużną przymocować kawałkiem taśmy.
Podstawa kolumnowa z płytami betonowymi
Jak wylać podstawę kolumnową z płytą betonową pod ogrodzeniem? Ten przewodnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces budowy podstawy kolumnowej pod ogrodzenie. Budując ogrodzenie, należy wziąć pod uwagę warunki glebowe. Mało nośna gleba wymaga zabetonowanego otworu. Połączenie materiału zasypowego i płyt tworzy bardziej stabilną podstawę dla ogrodzenia.
Najpierw należy przymocować dźwignię. Można użyć gwoździa, aby przymocować dźwignię do podstawy słupa lub wywiercić otwór w długim 2 “x4”. Alternatywnie można użyć długiej śruby mocującej, aby przymocować dwa 2 “x4” do słupka ogrodzeniowego. Można również użyć starych opon samochodowych jako podstawy kolumny. Jest to jednak sprzeczne, gdyż nie są one używane do konstrukcji wlotowych.
Wlej beton do pustych przestrzeni kolumnowych ścian. W ten sposób zostanie obudowana klatka zbrojeniowa dla stopy podporowej. Następnie trzeba będzie uformować stopę fundamentową pod mur lub ogrodzenie. W zależności od wysokości ścian, może trzeba dodać więcej betonu do ścian. Po zakończeniu budowy muru lub ogrodzenia można umieścić na ostatniej warstwie pustak zamykający.
Podobne tematy
- Kopanie fundamentu pod ogrodzenie
- Jaki fundament wykonać dla szklarni z poliwęglanu
- Czy trzeba wzmocnić fundament pod bramę przesuwną?
Przygotowanie działki do budowy to dla mnie codzienność. Od lat zajmuje się planowaniem budowy, przygotowaniem działki pod budowę i wszystkim co związane z tymi czynnościami.
Chciałabym podzielić się z Państwem moją wiedzą za pomocą tego serwisu.