Podczas budowy domu jednym z istotnych elementów jest fundament. Fundament jest tym, co gwarantuje solidność budynku. Najczęściej spotykanym rodzajem fundamentów są fundamenty z bloczków betonowych. Wytrzymują one próbę czasu i zapewniają dobrą hydroizolację. Dowiedz się, jak stworzyć betonowy fundament dzięki temu przewodnikowi krok po kroku. Upewnij się, że postępujesz dokładnie według instrukcji, aby uniknąć błędów.
Deskowanie tkaninowe
W przeciwieństwie do tradycyjnych deskowań betonowych, deskowanie tkaninowe oferuje wiele zalet. Dzięki swojej uniwersalności i giętkości jest elastyczny i efektywny przy trójwymiarowym kształtowaniu konstrukcji betonowych. Szalunek tkaninowy składa się z porowatych arkuszy tekstylnych, które pod wpływem nacisku mokrego betonu przyjmują pożądany kształt. Forma szalunkowa z tkaniny jest znacznie lżejsza i łatwiejsza w obsłudze niż tradycyjne formy betonowe. Wymaga również krótszego czasu budowy.
Oprócz formowania fundamentu domu, szalunek tkaninowy służy do podtrzymywania betonu. Jest on również przydatny przy budowie ścian z fakturą. Szalunki z tkaniny są stosowane w wielu projektach w krajach Trzeciego Świata, np. przy budowie ławek parkowych w krajach rozwijających się. W jednym z projektów architekt z Warren w stanie Vermont zastosował deskowanie tkaninowe do budowy parku publicznego o konstrukcji przypominającej namiot.
Fundament z tkaniny został po raz pierwszy wynaleziony przez Richarda Fearna. Później wprowadził go na rynek pod nazwą handlową Fast Foot. Jego zalety to obniżenie kosztów materiałów, eliminacja odpadów budowlanych i zapewnienie hydroizolacji pod fundamentem. Jednak niektóre zastosowania szalunków tkaninowych są bardziej korzystne niż inne. Jakie są więc korzyści z zastosowania fundamentów formowanych tkaniną? Oto kilka przykładów. Dzięki nim będziesz mógł określić, czy ta metoda sprawdzi się w Twoim przypadku.
Szalunki aluminiowe
Jeśli budujesz nowy dom, to do wykonania fundamentu będziesz chciał użyć szalunków aluminiowych. Jest to lekki, mocny materiał, który tworzy dużą powierzchnię roboczą. Materiał ten jest również łatwy do czyszczenia i naprawy. Proces korzystania z szalunków aluminiowych jest bardzo systematyczny i obejmuje kilka etapów. Najpierw trzeba będzie ustawić ramę, a następnie włożyć pręty zbrojeniowe oraz elementy mechaniczne i elektryczne.
Korzyści wynikające z zastosowania tego systemu są oczywiste. Nadaje się on bardzo dobrze do ścian nośnych. Tradycyjne szalunki drewniane są podatne na wyboczenie pod naporem świeżego betonu. System szalunków aluminiowych jest szybki i łatwy w budowie, a także uniwersalny, wielokrotnego użytku i trwały. Szalunki aluminiowe są również bardzo ekonomiczne i łatwe w utrzymaniu, co czyni je doskonałym wyborem dla nowych konstrukcji.
Szalunki aluminiowe można kupić lub wynająć, w zależności od wielkości projektu. Jest ono lekkie, co ułatwia jego transport i przechowywanie. Nieużywany szalunek aluminiowy jest bardzo łatwy do czyszczenia. Szalunki aluminiowe są również lekkie, co czyni je idealną opcją dla małych i średnich projektów. Jest łatwy do czyszczenia i przechowywania. Może być ponownie wykorzystany do wielu różnych projektów, zbyt. Główną zaletą korzystania z szalunków aluminiowych jest to, że są one mniej kosztowne niż inne rodzaje szalunków. Jest to również bardzo łatwe do czyszczenia i przechowywania między użytkownikami. Grubość aluminium określi, czy jest ono odpowiednie dla danego projektu.
Inne zalety stosowania szalunku aluminiowego do budowy fundamentów domu to elastyczność, jaką daje on ekipom budowlanym. Na przykład, jeśli projekt wymaga nietypowych kątów lub nietypowych długości ścian, można je łatwo dopasować za pomocą szalunku aluminiowego. W razie potrzeby można również zastąpić podłużnice metalowymi podpórkami. Jeśli jednak budują Państwo nowy dom, należy liczyć się z koniecznością dopłaty do starszego domu.
Szalunek drewniany
Pierwszym krokiem przy budowie fundamentu pasmowego jest określenie miejsca ustawienia tarczy. Należy ją umieścić w wykopie. Jeśli część gruntowa fundamentu jest większa niż 50 cm, podziel ją na dwie części. Następnie skręć tarcze ze sobą za pomocą wkrętów samogwintujących. Aby zapobiec deformacji, na każdym końcu umieść czapkę. Po założeniu osłon skręć drut i przymocuj go do zewnętrznych słupków pionowych. Nie należy dopuścić, aby tarcze weszły zbyt głęboko w ziemię.
Następnie zdecyduj o rodzaju fundamentu, który jest Ci potrzebny. W przypadku fundamentu kolumnowego można użyć rur lub kanałów. Można do tego celu wykorzystać blachy stalowe. Drewniane belki i przycięte deski są idealne do fundamentów pasmowych. Możesz również użyć specjalnej metalowej ramy do mocowania desek rowkowych. Jeśli używasz sklejki, upewnij się, że kupujesz sklejkę odporną na wilgoć i kilka drewnianych desek. Jeśli fundament ma być duży, lepiej użyć desek drewnianych.
Gdy podstawa została już ustalona, nadszedł czas na skonstruowanie szalunku. Szalunki drewniane są dobrym rozwiązaniem, ponieważ są niedrogie i łatwe w montażu. Fundament domu można kształtować na wiele różnych sposobów, a proces ten nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani złożonych technik. Zdejmowane szalunki są również łatwo usuwane po zastygnięciu betonu. W ten sposób można go wykorzystać do wielu kolejnych projektów budowlanych i nie martwić się o jego późniejsze usunięcie.
Jeśli nie czujesz się komfortowo budując ze sklejki lub drewna, możesz użyć blach stalowych do wykonania szalunku. Deskowanie z blachy stalowej jest najdroższym typem, ale jest też najbardziej trwałe. Jej grubość może wynosić zaledwie od 1 do 2 mm. Dzięki temu zmniejszysz ilość potrzebnego betonu, nie zmniejszając przy tym wytrzymałości konstrukcji. Oprócz sklejki lub płyty, do szalunków można użyć również płyty wiórowej.
Prefabrykaty betonowe
Przy budowie domu kluczowa jest wiedza o tym, jak wykonać szalunek dla fundamentu domu. Szalunek to konstrukcja, która utrzymuje fundament razem. Deskowanie fundamentów może być wykonane z drewna, sklejki lub stali. Prefabrykowane formy betonowe mogą być poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. Formy stalowe są mocniejsze niż sklejka i nadają się do ponownego użycia. Formy z włókna szklanego również mogą być ponownie wykorzystane.
W zależności od wielkości fundamentu, można zakupić prefabrykaty betonowe. Umieszczając prefabrykaty betonowe, należy pamiętać, aby położyć je na żwirze lub miękkiej ziemi, aby zapewnić prawidłowe wyrównanie. Nawet jeśli wykonasz dokładnie szalunek fundamentu, może on nadal siadać. Aby rozwiązać ten problem, możesz użyć hever i podkładek. Idealnie byłoby, gdybyś miał równą powierzchnię do położenia betonu.
Formy mogą być wykonane z drewna, stali, plastiku, gumy, włókna szklanego i innych materiałów syntetycznych. Następnie do mieszanki betonowej można dodać inne materiały, takie jak poziome deski lub kamień asfaltowy. Mieszanka będzie zależała od proporcji kruszywa i rozmiaru. Dodatkowo, jeśli chcesz, możesz użyć koloru. Gotowy wygląd betonu będzie zależał od koloru użytego kruszywa.
Po wybraniu materiałów do deskowania, następnym krokiem będzie upewnienie się, że materiały są wystarczająco mocne, aby utrzymać ciężar betonu. Drewno jest często stosowanym materiałem na szalunki. Jest lekki, elastyczny i opłacalny. Tylko upewnij się, że wysuszyć drewno dokładnie. Nie chcesz też, aby się wypaczało. Drewno i sklejka są podatne na wypaczenia z powodu wody wchłoniętej przez beton.
Podobne tematy
- Z czego zrobić deskowanie pod fundamenty domu
- Jak wykonać fundament kolumnowy z rur szalunkowych
- Jak najtaniej wykonać fundament domu
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.