Założona w XIV wieku holenderska produkcja dachówek rozpoczęła się, gdy rząd nakazał stosowanie ognioodpornych materiałów budowlanych. W tamtych czasach wiele domów było wykonanych z drewna i pokrytych słomą, co narażało całe miasta na ryzyko pożaru. W końcu drobni producenci dachówek zaczęli je wyrabiać ręcznie, używając drewnianych form. Z biegiem lat praktyka ta wciąż się rozwijała.
Wykwity
Naturalny proces wietrzenia w końcu usunie wykwity. Woda deszczowa jest lekko kwaśna i stopniowo rozpuszcza wykwity. Ciepła, sucha pogoda również wspomaga ten proces. Jednak proces ten wystąpi tylko raz i nie będzie się powtarzał. Cecha ta nie wpływa na trwałość produktu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak usuwa się wykwity. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek. Metody usuwania wykwitów:
Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć zastosowanie poliuretanu jest to, że będzie on trwał długo i będzie mniej podatny na działanie wody. Dzieje się tak dlatego, że płytki będą uszczelnione materiałem dwuskładnikowym, a nie jednym materiałem o stałej powierzchni. To pozwala na łatwe inkryminowanie i uitzetting. Efflorescence jest częstym problemem w przypadku dachówek holenderskich i niszczy je.
Nierówna temperatura
Holenderscy osadnicy na wschodnim wybrzeżu po raz pierwszy sprowadzili dachówki ceramiczne z Holandii na początku XVII wieku. Do 1650 roku uruchomili oni produkcję dachówek na pełną skalę w górnej części doliny rzeki Hudson i wysyłali je na południe do Nowego Amsterdamu. Do czasu rewolucji amerykańskiej działało już kilka zakładów produkujących płytki, oferujących zarówno glazurowane, jak i nieszkliwione płytki z naturalnej terakoty. W 1780 roku indiańscy neofici pracujący dla hiszpańskich misjonarzy w Kalifornii rozpoczęli produkcję glinianych płytek w drewnianych formach.
Cementowy gont azbestowy
Holendrzy znani są ze swoich wyrobów dachowych zawierających azbest. Pierwotnie produkty te były stosowane jako izolacja budynków. Jednak wraz z wynalezieniem gontów cementowo-azbestowych w 1937 r. przestały one być uważane za opłacalny materiał do pokryć dachowych. W rezultacie wyprodukowano nowy materiał zwany cementem izolacyjnym, aby uczynić je bardziej przystępnymi cenowo. Jednak nowy materiał stanowił potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
CertainTeed, wcześniej znany jako United States Mineral Products Company (USMP), produkował i rozprowadzał produkty zawierające azbest. W latach 1963-1975 w produkcję tych wyrobów zaangażowane były pewne firmy, w tym Mid-Valley, Inc. i DII Industries, LLC. Wśród tych firm CertainTeed dystrybuuje Calcrete, markę cementowych gontów azbestowych, które zawierają niewielkie ilości azbestu.
Dodawanie zaprawy do dachówek holenderskich
Dodawanie zaprawy do dachówek holenderskich jest powszechną praktyką z wielu powodów, w tym estetyki i trwałości. Chociaż dachówki te słyną ze swojego piękna, niektóre typowe problemy można łatwo rozwiązać przy odrobinie pracy. Jeśli masz wątpliwości, czytaj dalej, aby dowiedzieć się o kilku powszechnych problemach i jak sobie z nimi poradzić. Kilka podstawowych wskazówek pomoże Ci uniknąć powszechnych problemów i sprawi, że proces instalacji będzie przebiegał bezproblemowo.
Brak hydrofobowości
Istnieje kilka sposobów na poprawę hydrofobowości dachówek holenderskich. Pierwszą możliwością jest zastosowanie powłoki zawierającej środek hydrofobowy proPERLA(r). Powłoka ta jest przezroczysta i nie zakłóca zdolności dachówki do oddychania. W rzeczywistości wskaźniki hydrofobowości są często określane liczbą zwaną “SD” – im niższa liczba, tym wyższa hydrofobowość.
W poprzednim badaniu zaobserwowano wzrost mikroorganizmów na zaprawie pokrytej powłoką hydrofobową po 15 miesiącach ekspozycji na zewnątrz. Kinetyka i wzór wzrostu mikroorganizmów na płytkach z powłoką pozostają nieznane. Jeśli płytki pozostaną wystawione na działanie tych samych warunków przez długi okres czasu, wzrost mikroorganizmów zostanie przyspieszony. Proces ten powoduje również powstawanie czarnych i zielonych plam na dachu.
Podobne tematy
- Jak wybrać blachodachówkę lub gont na dach
- Jaki rodzaj dachu jest najtańszy do budowy domu?
- Jak często należy wykonywać remont dachu domu?
Przygotowanie działki do budowy to dla mnie codzienność. Od lat zajmuje się planowaniem budowy, przygotowaniem działki pod budowę i wszystkim co związane z tymi czynnościami.
Chciałabym podzielić się z Państwem moją wiedzą za pomocą tego serwisu.