Budując dom, możesz się zastanawiać ile piasku potrzebujesz do zasypania fundamentu. Zanim zaczniesz, powinieneś określić rodzaj piasku, którego użyjesz, np. produkty uboczne z handlu, samozagęszczalny materiał cementowy lub piasek handlowy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w obliczeniach. Za pomocą poniższego kalkulatora można obliczyć ilość potrzebnego piasku.
Komercyjne produkty uboczne
Jeśli chodzi o zasypkę, wielu właścicieli domów jest zaskoczonych, że komercyjne produkty uboczne są często używane w miejsce naturalnego wypełnienia. Produkty te są często wytwarzane z popiołu lotnego, żużlu paleniskowego i innych produktów ubocznych. Materiały te mogą poprawić jakość gleby pod Twoimi fundamentami. Istnieje kilka kroków, które należy wykonać podczas zasypywania fundamentu. Ekipa zasypująca najpierw oczyści teren i wypompuje wszelką wodę. Następnie określą materiały, których użyją do wypełnienia otworów, a potem wyślą je w 20-centymetrowej warstwie wokół fundamentu.
Komercyjne produkty uboczne mogą być wykorzystane do zasypywania fundamentów, zwłaszcza gdy naturalne wypełnienia nie są możliwe lub są zbyt kosztowne. Komercyjne produkty uboczne mogą obejmować popiół lotny, żużel paleniskowy i cement. Popiół lotny jest często stosowany jako lekka zasypka za ścianami 25-stopowymi, natomiast żużel paleniskowy jest doskonałym dodatkiem do gliny plastycznej. Przed podjęciem decyzji, który z nich zastosować, należy zapoznać się z charakterystyką każdego rodzaju materiału.
Podczas zasypywania fundamentu można użyć różnych rodzajów gruntu. Najpopularniejszymi materiałami do zasypywania są grunty gruboziarniste (piasek lub żwir), które są mało plastyczne i mają niską klasę. W przypadku osób korzystających z gruntów drobnoziarnistych można zastosować gliny ekspansywne, popioły lotne oraz żużel paleniskowy. Rodzaj użytego materiału zależy od właściwości inżynierskich, które chce się uzyskać, a także od stanu terenu.
Samozagęszczalny materiał cementowy
A CLSM, czyli samozagęszczalny materiał cementowy, jest mieszaniną cementu portlandzkiego, wody, popiołu lotnego oraz drobnych lub grubych kruszyw. Jego gęstość jest większa niż gleby i utwardza się w ciągu pięciu do siedmiu dni, zanim zostanie użyty do budowy fundamentu. Jeśli jednak zasypiesz fundament zbyt szybko, mogą powstać pęknięcia. Na szczęście dostępne są samozagęszczalne materiały cementowe, które można wykorzystać.
Proces modelowania zachowania się materiału samozagęszczalnego jest złożony, ale wyniki są rozsądne. Proste obliczenie dla typowej zasypki wymaga ilości samozagęszczalnego materiału cementowego, który jest wymagany do wykonania fundamentu, jest mniej skomplikowane niż w przypadku materiałów konwencjonalnych. Na przykład model zasypki fundamentu można opracować, uwzględniając grubość rury betonowej, rurociągu i innych elementów.
American Concrete Institute definiuje samozagęszczalny materiał cementowy jako “płynny” po ułożeniu. Uzyskany w ten sposób beton ma wytrzymałość na ściskanie 8,3 MPa po 28 dniach, podczas gdy w obecnych zastosowaniach wytrzymałość na ściskanie nieskonkretyzowane wynosi 2,1 MPa lub mniej. Płynny materiał wypełniający jest używany głównie w zastosowaniach poniżej poziomu gruntu i w wykopach użytkowych. Materiały te są zwykle umieszczane przy użyciu konwencjonalnych ciężarówek z betonem towarowym. Są one zaprojektowane tak, aby po stwardnieniu miały wytrzymałość podobną do otaczającego gruntu.
Piasek handlowy
Przewodność cieplną piasku handlowego przeznaczonego do zasypywania fundamentów konstrukcji można obliczyć za pomocą analizy stopniowej. Tabela 8.3.1 przedstawia wyniki dla różnych BHE. BHE 1 ma wyższą przewodność cieplną niż BHE 2. Może to być przypisane wodzie obecnej w gruncie. Aby obliczyć przewodność cieplną piasku handlowego przeznaczonego do zasypywania fundamentów konstrukcji, należy najpierw poznać jego skład.
Piasek budowlany to piasek, który prawie nie zawiera mułu. Składa się z cząstek o wielkości około 1/8″-calowych i jest używany do mieszania zapraw i prac kamieniarskich. Stosuje się go również do zasypywania rur i linii elektrycznych. Nie należy jednak mylić tego piasku z materiałem do zasypywania fundamentów. Nie pogorszy on stanu fundamentu, nie spowoduje pęknięcia płytek ani przecieku.
Piasek zasypowy jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Zawiera bardzo drobne cząstki skał, które powstały z biegiem czasu. Jest to płynny cement o niskiej wytrzymałości. Przed zasypaniem fundamentu należy najpierw pozwolić mu wyschnąć przez kilka dni. Należy również oczyścić z wody gruntowej, aby nadawała się do zasypania fundamentu. Jeśli zdecydujesz się na użycie piasku do wypełnienia fundamentu, powinieneś sprawdzić specyfikację każdego rodzaju przed jego wyborem.
Podobne tematy
- Ile łopat piasku na worek cementu do murowania?
- Jak oddzielić opiłki żelaza od piasku
- Piasek do murowania

Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.