Jak głęboko izolować fundament? Oto wykres pokazujący gradient temperatury wzdłuż ściany fundamentowej. Najbardziej zewnętrzna warstwa ściany jest najzimniejsza, ponieważ ziemia jest zimniejsza niż powietrze nad nią. W miarę posuwania się w głąb ziemi, temperatura wzrasta. Zazwyczaj najlepszą izolację stosuje się dwie stopy poniżej poziomu gruntu. Poniżej wymieniono wskazówki dotyczące izolacji ścian fundamentowych. Po przeczytaniu tej tabeli można zdecydować, czy należy zaizolować całą ścianę fundamentową.
Izolacja przestrzeni nad głową legara
Odpowiednio zaizolowana przestrzeń nad głową legara ochroni podłogę przed niepożądanym zimnem i wilgocią. Bariera powietrzna pomiędzy betonem a legarem powinna być ciągła, aby zapewnić odpowiednie uszczelnienie powietrza i barierę parową. Izolacja pomiędzy legarami a betonem nie może mieć więcej niż 25 mm grubości. Jeśli podłoga zostanie zainstalowana bez izolacji, beton pod nią sprawi, że podłoga będzie niekomfortowo zimna i może uszkodzić posadzkę.
Jeśli izolujesz przestrzeń nad głową legara, upewnij się, że dodajesz izolację ze sztywnej płyty między kołkami. Izolator ten musi być szczelny dla powietrza i wilgoci przy ścianie fundamentowej. Zaleca się również użycie inteligentnej bariery zamiast kleju, a jeśli jesteś wrażliwy na kleje, użyj specjalnych łączników mechanicznych do przymocowania izolacji z płyt piankowych do główki legara.
Będziesz chciał również zabezpieczyć belki wieńcowe, zwane również belkami pasmowymi. Nie są one izolowane, ale często są nieizolowane i znajdują się powyżej poziomu gruntu. Ten obszar jest częstym źródłem przecieków powietrza i powinien być izolowany do tego samego poziomu, co ściany powyżej poziomu. Jeśli możesz sobie pozwolić na wymianę starej izolacji, rozważ użycie lepszego produktu, takiego jak pianka lub bariera paroszczelna.
Aby uszczelnić belki wieńcowe i belki opaskowe, można zainstalować komercyjnie nakładaną piankę natryskową. Pianka ta wypełnia pęknięcia i otwory w tej przestrzeni i jest generalnie najłatwiejszą opcją do samodzielnego wykonania. W chłodniejszym klimacie należy wybrać izolację R-25. Podczas instalowania pianki upewnij się, że papierowa bariera parowa skierowana do góry jest odsłonięta, a izolacja powinna ściśle pasować między legarami. Drut do kurczaków może pomóc w utrzymaniu izolacji na miejscu.
Zaizoluj całą ścianę fundamentową
Jeśli myślisz o zaizolowaniu całej ściany fundamentowej, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Podczas gdy izolacja od wewnątrz ściany fundamentowej może nie powodować uszkodzeń strukturalnych, ryzykujemy również działanie mrozu, który może wniknąć głębiej w fundament. Na szczęście badania wykazały, że jest wręcz przeciwnie. Oto jak skutecznie zaizolować całą ścianę fundamentową. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Na początek zdecyduj, czy chcesz użyć płyt z pianki wdmuchiwanej czy sztywnej. Alternatywnie możesz użyć kombinacji obu tych rozwiązań. Różnica między tymi dwoma podejściami polega na tym, że izolacja od wewnątrz jest bardziej powszechna i tańsza. Upewnij się również, że wiesz, co kodeksy budowlane wymagają, ponieważ mogą one mieć szczególne wymagania. Do wykonania zadania może być również potrzebna bariera paroszczelna lub materiały hydroizolacyjne. Ten artykuł zawiera przegląd obu typów.
Aby upewnić się, że uzyskasz najlepsze wyniki, zmierz długość i szerokość ściany fundamentowej. Następnie, przed zainstalowaniem płyt, zastosuj roztwór hydroizolacyjny. Może być również konieczne zainstalowanie bariery paroszczelnej lub hydroizolacji, w zależności od lokalnych przepisów budowlanych. Aby uzyskać najlepszą izolację dla ściany fundamentowej domu, warto kupić około 5% więcej niż ilość potrzebnej przestrzeni ściennej.
Jeśli Twój dom ma fundamenty z bloków betonowych, będziesz musiał zaizolować całą ścianę, łącznie z wnętrzem. Ponieważ powietrze w pomieszczeniach ma tendencję do bycia ciepłym i wilgotnym, trudno będzie mu poradzić sobie z zimnym betonem. Ponadto, betonowe ściany mogą również doświadczać przesiąkania wody, więc konieczne jest zapewnienie drogi ucieczki dla wody. Aby prawidłowo zaizolować całą ścianę fundamentową, należy wykonać hydroizolację całej podłogi i zapewnić odpowiedni drenaż.
Następnie należy określić, jakiego rodzaju izolacji potrzebujemy. Płyta polistyrenowa typu IV jest najczęściej stosowanym materiałem w zewnętrznych zastosowaniach poniżej poziomu gruntu. Materiał ten jest nakładany na ścianę fundamentową w jednej warstwie i nie posiada poziomych szwów. Ponadto jest on również bardzo łatwy do samodzielnej instalacji, jeśli posiadasz podstawowe narzędzia. W przypadku zewnętrznej ściany fundamentowej można zastosować specjalny system blokad. Część nadziemna powinna być ocieplona przy użyciu rowkowanych płyt styropianowych z ceownikami stalowymi.
Rozważania
Chociaż ubezpieczenie właścicieli domów na ogół pokrywa koszty budowy domu, niektóre warunki mogą wymagać oddzielnego pokrycia. Niektóre polisy nie obejmują szkód spowodowanych trzęsieniem ziemi, złej konstrukcji i ekspansji gleby. W takich przypadkach może być konieczne wykupienie dodatkowej polisy. Inne przyczyny uszkodzenia fundamentów to korzenie drzew i niewłaściwe użytkowanie gleby. Właściwa konserwacja fundamentu i domu może pomóc w zapobieganiu tym zjawiskom. Oto kilka wskazówek dla właścicieli domów, którzy martwią się o stan swoich fundamentów.
Po pierwsze i najważniejsze, ważne jest, aby pamiętać o swojej reputacji przy zakupie ubezpieczenia. Ponieważ wielu menedżerów fundacji działa na zasadzie wolontariatu, reputacja ma ogromne znaczenie. Dlatego koszt ubezpieczenia powinien być “odpowiednio dobrany” do potrzeb Twojej fundacji. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj ubezpieczenia jest najlepszy, zapytaj innych zarządzających fundacją. Skorzystanie z usług profesjonalisty w celu dokonania inspekcji nieruchomości przed zakupem ubezpieczenia może pomóc zmniejszyć ryzyko katastrofy.
Po drugie, ubezpieczyciel domu może wymagać złożenia wniosku o pokrycie, gdy tylko wystąpi objęta ubezpieczeniem szkoda. Jeżeli szkoda jest spowodowana złą konstrukcją lub ekspansją gleby, większość ubezpieczycieli uważa, że można jej uniknąć. Ubezpieczyciel może również wysłać rzeczoznawcę do Państwa nieruchomości w celu oceny szkody. Jeśli spełnisz ich wymagania, Twoje roszczenie prawdopodobnie zostanie zaakceptowane. Jeśli nie, być może najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby zapewnić sprawne rozpatrzenie roszczenia.
Jeśli masz problemy z fundamentami, koniecznie sprawdź je jak najszybciej. W zależności od tego, jak wiele uszkodzeń powoduje problemy, możliwe jest, że nie jesteś tego świadomy. Profesjonalny specjalista od fundamentów może zidentyfikować problemy z fundamentami, przedstawić dokładny kosztorys i złożyć wniosek o ubezpieczenie. W razie potrzeby firma udzielająca gwarancji na dom zapewni pokrycie. Raporty te mogą również służyć jako pomocny dokument przy zgłaszaniu roszczenia ubezpieczeniowego.
Trzecią kwestią przy wyborze ubezpieczyciela fundamentów jest kwota potrzebnego pokrycia. Należy rozważyć limity pokrycia, jak również udział własny. Należy wybrać polisę o odpowiednim poziomie pokrycia. Oprócz kosztów, należy również wziąć pod uwagę szybkość reakcji dostawcy oraz zakres ubezpieczenia. Upewnij się, że polisa ubezpieczeniowa jest łatwa do odczytania. Następnie należy rozważyć warunki polisy.
Opcje
Istnieje kilka opcji izolacji fundamentów. Jedną z nich jest izolacja pianką natryskową. Materiał ten wdmuchuje się w zagłębienia ścian i między legary. Rozszerza się w kontakcie ze ścianą. Po wyschnięciu można go ciąć szpachlą. Jest najbardziej skuteczny na ścianach fundamentowych. Metoda ta może być zainstalowana przez właściciela domu. Istnieje szereg zalet i wad izolacji z pianki natryskowej.
Jeden z rodzajów zewnętrznej izolacji piankowej nie jest zbyt atrakcyjny i może służyć jako przewód dla termitów. Szkodniki te mogą ukryć się za izolacją piankową i uniknąć wykrycia. Dlatego też niektóre obszary nie zezwalają na stosowanie pianki zewnętrznej w części fundamentu znajdującej się powyżej poziomu gruntu. W takich miejscach zaleca się pozostawienie szczeliny inspekcyjnej, która pozwoli inspektorom zobaczyć rurki termitów. Inną opcją jest pokrycie izolacji piankowej specjalnym materiałem powłokowym, takim jak pianka poliuretanowa.
Inne opcje izolacji fundamentu obejmują dodanie izolacji wewnętrznej. Izolacja wewnętrzna może być również problematyczna, ponieważ może powodować zamarzanie wilgoci w betonie. Ponadto, izolacja zewnętrzna musi być chroniona przez system drenażowy. Niezależnie od wyboru, konieczne jest prawidłowe zaizolowanie fundamentu. Będzie ona chronić strukturę przed zmianami temperatury i pomoże utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz. Istnieje wiele zalet i wad instalacji właściwego rodzaju izolacji.
Innym rodzajem izolacji jest izolacja wdmuchiwana. Stosuje się ją w części fundamentu znajdującej się nad poziomem gruntu. Wymaga ona specjalnego obramowania wokół otworów drzwiowych lub okiennych, co jest droższą opcją. W ostatecznym rozrachunku obie opcje mogą skutecznie służyć do izolacji fundamentu. Jednakże, jeśli rozważasz którąkolwiek z metod, ważne jest, aby dokładnie zaplanować instalację przed rozpoczęciem. Następnie należy upewnić się, że praca została wykonana prawidłowo.
Główną zaletą tego typu izolacji jest to, że eliminuje ona naprężenia związane z zamrażaniem i rozmrażaniem. Ponieważ płyta znajduje się w izolowanej części domu, temperatury będą zazwyczaj równe w całej konstrukcji. Jednakże, jest to również trudny i ryzykowny proces, aby wykopać rów wokół domu ręcznie, zwłaszcza dla nieprzygotowanych. Ponadto wykopy wokół domu są kłopotliwe przez cały rok, a w miesiącach zimowych nie można ich wykonywać ze względu na oblodzenie i problemy z dostępem.
Podobne tematy
- Jak zaizolować fundament w starym domu
- Jak zaizolować kamienny fundament
- Jak uszczelnić przeciekający fundament
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.