Gdy budynek ma słupy, które podtrzymują jego ciężar, stosuje się stopy indywidualne. Stopy indywidualne wykonane są z kwadratowej lub prostokątnej podkładki betonowej. Wymiary indywidualnych stóp fundamentowych zależą od całkowitego obciążenia, jakie będzie przenosić kolumna oraz od bezpiecznej nośności gruntu. Oto kilka wskazówek, którymi należy się kierować przy tworzeniu indywidualnych stóp fundamentowych pod taras. Jedna stopa podpiera ciężar około czterech do sześciu stóp.
Nośność gleby
Nośność gleby jest miarą zdolności gruntu do utrzymania obciążenia. Granica ta różni się w zależności od kształtu, rozmiaru i wytrzymałości gleby na ścinanie. W Dystrykcie Kolumbia wartości przypuszczalne wynoszą 2000 psf dla piasku i 1500 psf dla mułu. Wartości te są powszechnie podawane przez tanie firmy i nie są wartościami rzeczywistymi. Ponieważ są to wartości dolne, nie uwzględniają one gęstości gruntu.
Podczas projektowania fundamentu należy uwzględnić dopuszczalną nośność netto, czyli NPBC. Liczba ta jest mniejsza niż nośność graniczna, ponieważ osiadanie może zmniejszyć dopuszczalną nośność. Przy wyborze fundamentu należy wziąć pod uwagę ciężar, jaki może on udźwignąć oraz głębokość tarasu. Następnie należy podzielić tę wartość przez współczynnik bezpieczeństwa. NPBC to maksymalna nośność, którą można bezpiecznie przenieść na grunt bez nadmiernego osiadania.
Głębokość posadowienia
Na głębokość posadowienia tarasu wpływa kilka czynników. Ważny jest w tym przypadku rodzaj gruntu i jego stabilność, ponieważ decyduje on o jego nośności. Piasek, żwir i wapień mają wyższą nośność niż muły, gliny i piaskowce, które mają niższą. Im głębszy fundament, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że konstrukcja będzie się przemieszczać z powodu zamarzania. Z tego powodu im głębszy jest fundament, tym lepiej.
W przypadku mniejszych tarasów lekkich można wykopać dół w kształcie wstęgi. Mając widok na wstęgę, oblicza się szerokość i głębokość wykopu. Fachowiec radzi wykopać dół na głębokość równą dwóm trzecim bloku. Część płyty, która wystaje ponad ziemię, staje się podłogą tarasu. Wykop w kształcie wstęgi może być zbyt płytki, by podtrzymać taras. Jednak głęboki fundament zapobiegnie niestabilności i deformacji tarasu.
Tarcie ścinające
Generalnie grunt pod tarasem powinien mieć taką głębokość, jak głębokość belek tarasu. W niektórych przypadkach prosty taras może być wsparty na fundamencie płytowym. W takich przypadkach fundament musi znajdować się na głębokości około 80 cm lub mniejszej, w zależności od lokalnych warunków gruntowych. Głębokość fundamentu powinna być wystarczająca, aby podłoga nie osiadała z powodu mrozu. Jeśli gleba jest piaszczysta, może być konieczne deskowanie otworów i dodanie betonu.
Głębokość posadowienia tarasu zależy od wielu czynników. Nośność gruntu, liczba słupów oraz łączne obciążenie własne i użytkowe, a także wielkość i konstrukcja budynku decydują o tym, jak głęboka musi być stopa fundamentowa. Nie ma jednak ostatecznych wytycznych. Na szczęście stosunkowo łatwo jest oszacować wymaganą głębokość fundamentu, stosując prostą zasadę kciuka. Poniższa tabela pomoże Ci wybrać odpowiednią głębokość dla Twojego tarasu.
Podobne tematy
- Taras murowany – Stwórz solidną przestrzeń na świeżym powietrzu
- Czy trzeba wzmocnić fundament pod bramę przesuwną?
- Jaki fundament wybrać dla domu szkieletowego
Skończyłam studia budowlane ponad 7 lat temu i od tamtej pory pracuje w jednej z większych firm budowlanych w warszawie. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.