Drewno konstrukcyjne to jeden z kluczowych materiałów budulcowych, wykorzystywany praktycznie od początków ludzkości. Nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli odejść od drewna – wręcz przeciwnie, zauważamy rosnące zapotrzebowanie na ten budulec, co jest efektem promowania tzw. budownictwa ekologicznego, przyjaznego człowiekowi i naturze. Wybierając drewno konstrukcyjne do realizacji dowolnej inwestycji należy położyć szczególny nacisk na kwestię jakości, o czym przekonujemy w naszym artykule.
Czym właściwie jest drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne to naturalny materiał przeznaczony do budowy budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz wznoszenia wszelkich innych budowli, od których oczekujemy wysokiej trwałości i bezpieczeństwa ich użytkowania.
Jak sama nazwa wskazuje, drewno konstrukcyjne służy do wznoszenia konstrukcji nośnych, w szczególności obiektów budowlanych. Przykładowe zastosowania tego materiału to:
- Budowa więźb dachowych, w tym w formie prefabrykowanej;
- Wszelkie prace ciesielskie;
- Budowa domów w technologii szkieletowej;
- Budowa garaży, hal magazynowych, domków gospodarczych, przydomowych warsztatów;
- Budowa wiat samochodowych;
- Budowa zadaszeń tarasów;
- Budowa altan ogrodowych;
- Budowa podkonstrukcji tarasów i podłóg drewnianych;
Jak widać zakres zastosowania drewna konstrukcyjnego jest bardzo szeroki i naprawdę trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez tego materiału.
Dlaczego jakość drewna konstrukcyjnego ma aż tak duże znaczenie?
Wynika to z prostego faktu: drewno konstrukcyjne służy do wznoszenia budowli i ich kluczowych elementów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi. Od jakości zastosowanego drewna zależy trwałość wykonanych z niego elementów.
Nikt nie buduje np. dachu z myślą o użytkowaniu go przez 5-10 lat. Raczej przyjmujemy znacznie dłuższy horyzont czasowy (100 lat i więcej), co jednak jest w głównej mierze uzależnione od jakości samej konstrukcji, a więc i od jakości drewna konstrukcyjnego.
Wybierając drewno konstrukcyjne należy mieć na uwadze, że w przyszłości nie da się łatwo i niskim kosztem wymienić jego poszczególnych elementów, stąd rozsądnie jest od razu postawić na materiał dobrej klasy, o przewidywalnych parametrach wytrzymałościowych.
Dopasuj rodzaj drewna konstrukcyjnego do konkretnego zadania
Istnieje kilka podstawowych rodzajów drewna konstrukcyjnego, na co należy zwrócić uwagę na etapie wybierania materiału do realizacji konkretnej inwestycji. Oto podstawowy podział:
- Drewno lite C24– zwykle wybierane do budowy dachów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych lub w formie podkonstrukcji do podłóg czy tarasów. Świetna jakość i trwałość oraz odporność mechaniczna.
- Belki klejone– najczęściej wybierane do budowy różnego rodzaju lekkich konstrukcji drewnianych, takich jak pergole, domki narzędziowe/altanki, drewutnie, lekkie zadaszenia, ogrodzenia itp.
- Drewno BSH– drewno konstrukcyjne klejone warstwowo, składające się z co najmniej trzech lameli, bardzo wytrzymałe, doskonałe do budowy konstrukcji dachowych, zadaszeń, wiat czy placów zabaw.
- Drewno KVH – drewno suszone komorowo, strugane i łączone na długości na tzw. mikrowczepy, zwykle stosowane do budowy konstrukcji dachów, stropów, ścian czy podkonstrukcji podłóg.
Drewno konstrukcyjne wysokiej jakości kupisz w Farmie Drewna
Farma Drewna w Mysłowicach to jeden z największych składów drewna na Górnym Śląsku. W jego ofercie znajdziesz drewno konstrukcyjne do profesjonalnych zastosowań, w tym do budowy dachów, podkonstrukcji podłóg, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów itd.
Na miejscu możesz liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego drewna do realizacji Twojej inwestycji. Specjaliści Farmy Drewna wyliczą również potrzebną ilość drewna konstrukcyjnego na podstawie dostarczonego projektu.
Oferta Farmy Drewna obejmuje nie tylko drewno konstrukcyjne, ale także dekoracyjne i użytkowe, w tym deski podłogowe i tarasowe, boazerie, podbitki dachowe, termodrewno czy drewno do sauny. Dostępne są również płyty OSB oraz akcesoria, jak wkręty montażowe czy profesjonalna chemia do zabezpieczania i wykańczania drewna.
Pełną ofertę drewna konstrukcyjnego znajdziesz na stronie internetowej https://farmadrewna.pl/produkty/drewno-konstrukcyjne.
Podobne tematy
- Ile kosztuje budowa domu z drewna?
- Ile kosztuje budowa domu kanadyjskiego?
- Taras murowany – Stwórz solidną przestrzeń na świeżym powietrzu
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.