Stosując styropianowe płyty sufitowe, należy pamiętać, aby nie umieszczać pod nimi styropianu. Może to spowodować wypaczenie lub pęknięcie płyt, co może spowodować uszkodzenie konstrukcji. Należy również upewnić się, że pod płytami znajduje się odpowiednia ilość styropianu, w przeciwnym razie trzeba będzie wydać dużo pieniędzy na wymianę sufitu.
Wady płyt sufitowych ze styropianu
Jedną z wielu zalet stosowania płyt sufitowych ze styropianu(tm), czyli polistyrenu, jest to, że są one lekkie i łatwe w montażu. Ten rodzaj materiału idealnie nadaje się na sufity, ponieważ nie trzeba ich malować ani lakierować i są dostępne w wielu atrakcyjnych stylach. Najbardziej zauważalną wadą styropianowych płyt sufitowych jest to, że nie są one bardzo odporne na ogień. Niektóre z nich mogą jednak przyczynić się do powstania pożaru, jeśli się zapalą.
Produkcja płyt sufitowych dzieli się na kilka procesów jednostkowych. Najpierw surowce są rozładowywane z ciężarówek. Proces ten obejmuje rozdrabnianie odpadów poliuretanowych, które następnie są włączane do gotowego produktu. Następnie porcje są mieszane, potem umieszczane w formach, a następnie suszone, wykańczane i pakowane do transportu. Typowy klient mieszka w odległości 300 km od zakładu produkcyjnego, co ułatwia porównanie dwóch różnych modeli płyt sufitowych.
Kolejną zaletą styropianowych płyt sufitowych jest brak konieczności ich konserwacji. Płyty sufitowe z polistyrenu nie wymagają malowania ani uszczelniania, a ponadto dobrze do siebie pasują. Dzięki temu można je montować w szkieletach sufitów podwieszanych, które tworzą bufor powietrzny pomiędzy sufitem właściwym a szkieletem z płyt sufitowych. Po zamontowaniu, wewnątrz szkieletu umieszcza się izolację z włókna szklanego, która reguluje przepływ powietrza i dźwięku przez sufit. Polistyrenowe płyty sufitowe zmniejszają rachunki za ogrzewanie i chłodzenie oraz obniżają poziom hałasu w konstrukcjach wielopoziomowych.
Sposoby na usunięcie styropianu z płyt sufitowych
Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie styropianu z płyt sufitowych. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie szerokiego skrobaka. Skrobaczka powinna mieć małe ostrze, tak aby z łatwością mogła oderwać płyty i rozbić klej. Po oderwaniu płyt można na nie położyć płyty gipsowe i będą one legalne w 2020 roku.
Innym sposobem na usunięcie styropianu z płyt sufitowych jest ich pomalowanie. Na rynku dostępnych jest kilka farb. Do płyt sufitowych z pianki polecana jest farba Soudal 50A. Innym produktem, który dobrze się sprawdza jest Acryl Pro. Oba produkty są łatwe do zastosowania, a jedna tuba pokrywa do 80 stóp kwadratowych płyt. Chociaż farby te mogą wydawać się śliskie, są zaskakująco skuteczne w usuwaniu styropianu z płyt sufitowych.
Jeśli chcesz pomalować styropianowe płyty sufitowe, pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj pędzla i wałka do tej pracy. Niektóre pędzle i wałki mogą uszkodzić płyty. Pamiętaj również, że płyty znajdują się zazwyczaj w sufitach, więc powinieneś być w stanie łatwo do nich dotrzeć za pomocą wałka z wysuwanym kijem. Po usunięciu płytek można je pomalować, ale pamiętaj, aby użyć podkładu na bazie wody.
Układanie styropianu pod płytami styropianowymi
Aby uniknąć wyrwań i pęknięć, należy układać styropian pod natryskiwanymi sufitami styropianowymi. Warstwa kleju działa jak korek klejowy, blokując małe otwory. Klej ten sprawdza się na różnych powierzchniach, w tym na sufitach. Niektórzy producenci zalecają, aby przed nałożeniem kleju na płyty pozwolić mu częściowo spęcznieć. Jeśli nie jest to możliwe, potrzebny jest specjalny pistolet do kleju.
Aby przykleić płytki, należy zacząć od zakupu dobrej jakości styropianu. Kwadratowe płytki muszą mieć równe boki i kąty 90 stopni. Pęknięcia w styropianie należy wypełnić kitem lub uszczelniaczem akrylowym, a struktura musi być jednolita. Gdy styropian jest już gładki, płyty sufitowe powinny do niego przylegać.
Przy zakupie tych produktów należy sprawdzić ich certyfikaty jakości. Jakość materiału jest ważna, ponieważ produkty niskiej jakości mogą szkodzić zdrowiu. Zawsze należy kupować produkty z renomowanego źródła i sprawdzać ich certyfikaty. Dachówka powinna być idealnie okrągła, gładka, bez wgnieceń i zarysowań. Jeśli zauważysz, że płytka ma nierówne krawędzie, upewnij się, że została przycięta prosto.
Jeśli nie chcesz wymieniać sufitu, możesz umieścić styropian pod mocniejszymi materiałami. W zależności od tego, gdzie zainstalujesz styropian, możesz go również pomalować lub zalaminować, aby zwiększyć jego odporność na ciepło i wilgoć. Zalety płyt sufitowych ze styropianu są niezliczone.
Podobne tematy
- Jak przykleić styropian do fundamentu
- Jak przykleić styropian do betonu
- Podłoga na gruncie – co warto wiedzieć?
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.