Pierwszym krokiem w przygotowaniu podłogi po ułożeniu nowych płytek jest określenie ogólnego nachylenia podłoża. Jeśli nie jest ono równe, należy to ustalić dokonując pomiarów podłogi. Kiedy już znasz nachylenie, możesz rozpocząć proces wyrównywania podłogi. Gdy podłoga jest już wyrównana, należy usunąć połamane płytki i mastyks z ich grzbietów. Następnie można zamieść pył i połamane kawałki płytek.
Usunąć kit z grzbietów płytek
Zanim wbije się młotkiem grzbiet płytki, należy najpierw usunąć klej mastyksowy. Klej ten jest luźny, gdy jest mokry. Po namoczeniu w ciepłej wodzie przez ok. 10 minut można go zeskrobać. Jeśli kit zaschnął, można użyć środka do czyszczenia cytrusów lub ciepłej wody, aby szybciej usunąć klej. Można również użyć papieru ściernego, aby usunąć resztki kitu.
Użycie suszarki do włosów pomoże zmiękczyć klej. Następnie za pomocą pryzmy lub skrobaka podnieść róg płytki – Fragment pochodzi z pełnej zgłębienia wiedzy fachowej autorów serwisu https://urobeauty.pl. Jeżeli kit jest zbyt twardy, można również użyć obrotowej maszyny do podłóg. Jeśli nie masz obrotowej maszyny podłogowej, możesz użyć szpachli. Po zeskrobaniu nadmiaru kitu należy zastosować nową płytkę.
Usuwanie luźnych płytek
Pierwszym krokiem przy usuwaniu luźnych płytek jest upewnienie się, że powierzchnia ma wystarczającą ilość materiału wyrównującego. Jeśli nie jest to możliwe, można użyć dłuta murarskiego do złamania płytek i usunąć je ręcznie. Młotek powinien mieć co najmniej 2,5 cm szerokości. Upewnij się, że jesteś bezpieczny podczas używania młotka, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń.
Podczas usuwania luźnych płytek użyj dłuta i młotka do złamania pierwszych kilku kawałków i umieść je w wiadrze. Po ich rozbiciu przystąpić do usuwania większych kawałków. Przed usunięciem luźnych płytek należy sprawdzić podkład podłogowy. W przypadku uszkodzenia podkładu należy użyć łomu, aby podnieść płytkę.
Określenie ogólnego nachylenia podłoża
Przy określaniu nachylenia podłoża po wbiciu płytek potrzebna będzie poziomica. Używanie aplikacji na smartfony do sprawdzania poziomu podłogi nie jest wiarygodne, ponieważ może ona pokazać jedynie nachylenie niewielkiego obszaru. Długi poziom lub poziom typu wiązki laserowej zapewni bardziej znaczące informacje. Będziesz musiał zmierzyć wysokość w kilku punktach na planie podłogi, aby uzyskać ogólny obraz nachylenia.
Przed ułożeniem podłogi z płytek należy zmierzyć nachylenie podłoża. Nachylenie powinno być o ćwierć cala większe niż istniejąca powierzchnia płytek. Następnie należy upewnić się, że nachylenie podłogi nie spowoduje w przyszłości żadnych problemów. Do wykonania tego pomiaru możesz użyć długiej prostej linijki lub dwóch czwórek. Pamiętaj, aby umieścić poziom na jednej ze ścian najbliżej fundamentu. Po określeniu nachylenia podłogi można przystąpić do układania płytek.
Usunąć uszkodzoną płytkę bez uszkodzenia otaczających ją płytek
Istnieją dwie podstawowe metody usuwania uszkodzonej płytki: wyłupywanie jej od środka oraz użycie młotka i dłuta do odłamania pękniętej płytki. Obie metody powodują bałagan i nie są zalecane dla osób cierpiących na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego. Aby uniknąć wdychania zbyt dużej ilości pyłu, można założyć maskę na twarz. Jeśli masz wrażliwe oczy, możesz również założyć okulary ochronne.
Zanim zaczniesz, musisz uważać, aby nie uszkodzić otaczających Cię płytek. Uszkodzona płytka może spowodować poluzowanie innych płytek, a te mogą się oderwać. Podczas usuwania uszkodzonych płytek należy zawsze zakładać okulary ochronne i rękawice ochronne. Zapobiegną one pokaleczeniu rąk lub oczu ostrymi fragmentami płytek. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tych zadań nosić rękawice i ochronę oczu. Przestrzegając tych środków ostrożności, można bezpiecznie usunąć uszkodzoną płytkę, nie uszkadzając sąsiednich płytek.
Zabezpieczyć przedmioty przed odłamkami płytek
Podczas uderzania młotkiem w płytki należy nosić okulary i rękawice ochronne, aby nie zostać opryskanym pyłem i odłamkami płytek. Płytki ceramiczne można przeciąć prawie tak samo łatwo jak stłuczone szkło, dlatego podczas pracy z płytkami ceramicznymi należy nosić rękawice i okulary ochronne. Po usunięciu płytek, ich przenoszenie może być niebezpieczne, dlatego noszenie rękawic i okularów ochronnych jest niezbędne.
Przed młotkowaniem płytek zabezpiecz otaczające Cię pomieszczenie starymi prześcieradłami lub kartonem. Młotek będzie miał bardzo dużą siłę uderzenia, więc należy uważać, by nie zranić nikogo, zwłaszcza dzieci, uderzając w ścianę. Używaj również maski ochronnej, aby uniknąć podrażnienia przez unoszący się pył. Odłamki płytek będą rozpryskiwać się wszędzie, więc powinieneś nosić rękawice i maskę ochronną.
Podobne tematy
- Czym najpierw wyłożyć podłogę czy ścianę?
- Jak obliczyć nachylenie i kąt dachu
- Jak zmierzyć płytki na podłogę
Przygotowanie działki do budowy to dla mnie codzienność. Od lat zajmuje się planowaniem budowy, przygotowaniem działki pod budowę i wszystkim co związane z tymi czynnościami.
Chciałabym podzielić się z Państwem moją wiedzą za pomocą tego serwisu.