Gips jest tynkiem naturalnym
Stosowanie gipsu do fundamentów kamiennych sięga tysięcy lat. Wszystkie tynki naturalne, mimo że są niepalne, mają cudowną zdolność opóźniania pożaru. Jego wodorowy skład chemiczny utrudnia spontaniczne spalanie, a zdolność parowania pozbawia ogień tlenu. W związku z tym jest doskonałym wyborem dla kamiennych fundamentów. W tym artykule omówimy, dlaczego gips jest najlepszym wyborem dla fundamentów kamiennych.
Jest odporny na ogień
Wapno jest składnikiem kitu wapiennego. Wapno składa się z węglanu wapnia, który jest naturalnie występującym minerałem. Występuje również w kopcach muszli i formacjach wapiennych. Minerał ten jest rozpuszczalny w wodzie, ale podczas procesu wchłaniania wydziela ciepło. To ciepło jest szybko rozpraszane po dokładnym wymieszaniu tynku z wodą. Tynk można wykonać przez zmieszanie wapna z wodą lub przez zmieszanie go z cementem.
Jest tańszy od suchej zabudowy
Tynk nie jest tym samym co płyta gipsowa. Stał się on popularny w czasie II wojny światowej i jest znacznie tańszy od gipsu. Montaż suchej zabudowy wymaga bardzo niewielkich umiejętności i może go wykonać nawet domownik z podstawowymi umiejętnościami majsterkowania. Tynk, z drugiej strony, wymaga pracowników handlowych i może kosztować do trzech razy tyle, co suchej zabudowy. Dlatego przy tynkowaniu zewnętrznej strony kamiennego fundamentu bardziej opłacalne jest zastosowanie suchej zabudowy.
Jest trwały
Istnieje wiele rodzajów tynków, które mogą być użyte do wykończenia zewnętrznej części kamiennego fundamentu. Kilka z najczęstszych typów to tynk wapienny, gipsowy i piaskowy. Chociaż oba typy są świetne opcje, pochodzą z różnych cech i cen. Poniżej wymienione są korzyści i wady każdego rodzaju tynku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak używać tych tynków i które z nich są najlepsze dla fundamentów kamiennych.
Można go odlać do glinianej formy
Proces wykonywania tynku na kamienny fundament w formie jest nadzwyczaj prosty. Najpierw trzeba przygotować glinianą formę. Szkło wodne jest drobnym, porowatym materiałem. Dzięki swojej porowatości wchłania wodę z otoczenia i pozostaje suche. Szkło wodne również nie pleśnieje i nie odbarwia się, ponieważ nie posiada składników organicznych. Ten tynk zastosujesz na kamiennym podłożu, ale możesz go wykorzystać także do wykonania innych tynków.
Utwardza się w minutach
Właściwe wymieszanie i dozowanie materiałów jest niezbędne do udanego tynkowania. Na początek do mieszalnika należy dodać wodę i dobrze wymieszać. Po wodzie dodać połowę piasku i dokładnie wymieszać. Dodaj domieszki i cement i mieszaj, aż mieszanina osiągnie odpowiednią konsystencję – zwykle trzy do czterech minut. W razie potrzeby nałożyć trzecią warstwę.
Jest to kosztowne
Wykonanie tynku na podłoże skalne jest kosztowne. Tynk musi zastygnąć w określonym czasie, a czas ten może się znacznie różnić w zależności od pory roku. Letnie upały mogą sprawić, że proces tynkowania będzie bardziej czasochłonny, ponieważ mieszanka musi być podgrzewana. Ekipy tynkarskie są zazwyczaj wysyłane do domu wcześnie rano, aby rozpocząć tynkowanie. Koszt naprawy tynku jest wszędzie od 10 dolarów do 100 dolarów za stopę kwadratową. Niektóre firmy pobierają opłaty za pęknięcie.
Podobne tematy
- Wapno do murowania
- Jak wykonać fundament pod pompę ciepła
- Jak wykonać fundament kolumnowy z rur szalunkowych
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.