Przestrzenie biurowe wymagają instalacji elektrycznych zaprojektowanych w sposób ułatwiający pracę. Dlatego nie ma jednego modelu na jej wymianę i zastosowanie do każdego modernizowanego obiektu. Są jednak zasady, które należy uwzględnić, gdy wymiana instalacji elektrycznej jest potrzebna. Poznaj je i uwzględnij przy prowadzeniu prac remontowych!
1. Planowanie instalacji elektrycznej
W pierwszym etapie prac instalacje elektryczne są szczegółowo planowane. Obejmuje to nie tylko uwzględnienie miejscowych potrzeb, ale też:
- dopasowanie do bezpieczeństwa pożarowego, przeciwporażeniowego oraz komfortu eksploatacji;
- uwzględnienie późniejszych konserwacji i przeglądów;
- zaplanowanie ewentualnych modernizacji pod kątem zmian w rozmieszczeniu stanowisk pracy;
- dopasowanie do ilości odbiorników prądu przez zapewnienie optymalnej liczby złączy oraz mocy;
- opracowanie estetycznych rozwiązań;
- optymalizacja kosztów wykonania instalacji elektrycznej;
- uwzględnienie przepisów budowlanych.
2. Projektowanie instalacji elektrycznej
Na tym etapie realizuje się projektowanie instalacji pod kątem wcześniejszej analizy. Firma prowadząca prace remontowe przygotowuje projekt obejmujący:
- rozmieszczenie gniazdek, przyłączy teleinformatycznych oraz oświetlenia;
- wykonanie kolumn, listew i kanałów do przeprowadzenia przewodów i kabli;
- uwzględnienie miejsc kolizyjnych tj. krzyżowania się przewodów różnych instalacji i dodatkowe zabezpieczenie ochronne;
- zaplanowanie przepustów biurkowych;
- elastyczność w zmianach przestrzennych biura.
3. Demontaż starej instalacji elektrycznej
Gdy w grę wchodzi wymiana instalacji elektrycznej, kluczowe znaczenie ma też prowadzenie bezpiecznego demontażu. Remont nie polega jedynie na instalacji nowych elementów, ale też skutecznym i zgodnym ze sztuką pozbyciu się starych składników instalacji elektrycznej. Już na etapie demontażu można ułatwić sobie kolejne etapy prac związanych z montażem.
4. Wykonanie nowej instalacji elektrycznej
Bez względu na zakres realizacji prac remontowych najważniejszym etapem budowy nowej instalacji jest jej trasowanie. Co to oznacza? Firma odpowiedzialna za wykonanie instalacji elektrycznej zgodnie z projektem wytycza kanały przebiegu przewodów i pojedynczych kabli. Zgodnie z planem wykonuje się miejsca przyłączy, gniazd, puszek łączeniowych, kanałów, listew, tablic rozdzielczych i punktów oświetleniowych. Wykwalifikowana ekipa remontowa potrafi przewidzieć na etapie projektowania, które kanały i przepusty można wykorzystać po starej instalacji, by nie dublować przeprowadzonych prac.
Nadrzędnym celem remontu instalacji elektrycznej jest jej estetyczne i funkcjonalne wykonanie. Elektrycy planują zbiorcze punkty włącznikowe dla oświetlenia, gniazda przyłączeniowe 230V czy obecność dodatkowych złączy teleinformatycznych. Liczy się nie tylko ich estetyczne zgrupowanie w ramki, ale też umieszczenie na optymalnej wysokości.
Ogromne znaczenie dla estetyki nowej instalacji elektrycznej ma układanie i wykonawstwo elementów natynkowych. Podczas eksploatacji przestrzeni biurowej wszystkie jej części będą widoczne, rozpoczynając od kanałów, przez listwy i kolumny. Jeśli to możliwe ich kolorystyka powinna być spójna z aranżacją wnętrza, co będzie sprzyjało lepszemu maskowaniu.
5. Testowanie instalacji elektrycznej
Gdy remont zostanie zakończony, konieczne jest wykonanie oceny prac i pomiary elektryczne. Uwzględnia się przy tym testowanie:
- ciągłości przewodów;
- izolacji;
- polaryzacji;
- obciążenia;
- napięcia;
- ochrony różnicowoprądowej;
- funkcjonowania oświetlenia.
Całość zamyka sporządzenie kompletnej dokumentacji i przekazanie jej klientowi. Na podstawie planów możliwa jest późniejsza konserwacja i serwis instalacji elektrycznej w biurze. Czynności te mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu oraz przedłużenia ich bezproblemowej eksploatacji.
Złożoność prac mobilizuje do zaangażowania doświadczonej i wykwalifikowanej firmy przeprowadzającej remonty instalacji elektrycznych. Bierze ona na siebie odpowiedzialność za wykonanie prac w sposób bezpieczny i zgodny ze sztuką budowlaną. W konsekwencji do użytku klienta oddaje w pełni sprawną i wydajną instalację elektryczną.
Podobne tematy
- Jak zamontować instalację elektryczną samemu na podstawie schematu?
- Miesięczny koszt utrzymania rekuperacji — jak go oszacować i zminimalizować?
- Najczęstsze błędy podczas montażu klimatyzacji: jak unikać kosztownych napraw
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.