Jeśli kiedykolwiek myślałeś o samodzielnym wykonaniu instalacji elektrycznej, nie jesteś sam! Koszt wynajęcia elektryka może szybko się potroić. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie pracowałeś przy instalacji elektrycznej samemu, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, ucząc się podstaw. W tym artykule omówimy plusy i minusy wykonywania pracy samodzielnie. W końcu, dlaczego zatrudniać kogoś do zrobienia czegoś, co można zrobić samemu? A czego w ogóle powinieneś szukać u wykwalifikowanego instalatora elektrycznego?
Gdzie szukać wiedzy przy zakładaniu instalacji elektrycznej samemu?
Internet jest pełen porad, jak zrobić każde zadanie samodzielnie, w tym instalacji elektrycznej. Szukaj wiedzy na specjalistycznych forach, na których wielu doświadczonych fachowców na pewno postanowi Ci pomóc. Warto też zajrzeć na YouTube. Jednym z największych zagrożeń związanych z wykonywaniem prac elektrycznych na własną rękę jest to, że możesz spowodować większe szkody, niż udało Ci się zaoszczędzić. A jeśli nie jesteś pewien, jak bezpiecznie zainstalować dany element wyposażenia, możesz skonsultować się z profesjonalnym elektrykiem. Taka konsultacja na pewno będzie mniej kosztować niż jakbyś całość zadania zlecił elektrykowi.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac elektrycznych, upewnij się, że wyłączyłeś prąd. Użyj bezkontaktowego testera napięcia, aby sprawdzić, czy przewody są pod napięciem. Pamiętaj też, aby przed rozpoczęciem wyłączyć główne zasilanie. Jeśli nie masz próbnika napięcia, użyj wykrywacza przewodów, aby zobaczyć, gdzie w ścianach biegną przewody. Jeśli nie jesteś pewien, kup detektor napięcia, aby być wyjątkowo bezpiecznym.
Przygotowanie schematu instalacji elektrycznej
Przed rozpoczęciem okablowania domu należy narysować schemat instalacji elektrycznej w domu. Schemat instalacji elektrycznej pokazuje, jak elementy elektryczne będą połączone ze sobą i ze źródłem zasilania. Jeśli planujesz dodać nowy wentylator sufitowy lub powiesić nową oprawę oświetleniową, będziesz musiał znać rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w każdym pomieszczeniu. Schemat zawiera również wzór do obliczania amperów wymaganych dla urządzeń elektrycznych oraz tabelę, która zawiera listę standardowych wartości mocy znamionowych dla urządzeń gospodarstwa domowego.
Schemat elektryczny wykorzystuje specjalne symbole do pokazania lokalizacji elementów obwodu. Symbole używane na schemacie elektrycznym domu obejmują symbole elektryczne, oświetleniowe i telekomunikacyjne. Może być również konieczne uwzględnienie symboli struktury i ścian. Istnieje wiele przykładów schematów elektrycznych domu. Niektóre przykłady obejmują: sypialnie, łazienki, piwnice i szablony planów elektrycznych. Możesz również nauczyć się różnych symboli, odwołując się do naszego przewodnika.
Schematy elektryczne gniazdek elektrycznych pomogą Ci zrozumieć, jak podłączyć wiele gniazdek do jednego obwodu. Schematy te pomogą Ci również określić, czy powinieneś użyć przełącznika dwudrożnego, czy trójdrożnego dla swojej lampy. Przełącznik czterodrożny pozwoli Ci na sterowanie wieloma urządzeniami z różnych miejsc. Schemat elektryczny pomoże Ci określić najbardziej odpowiednie przełączniki i okablowanie, abyś nie popełnił żadnego błędu.
Różne kolory na schemacie
Kod NEC jest standardem dla domów zbudowanych po 1940 roku. Ten kod dyktuje jakie kolory są używane w instalacji elektrycznej w domach. Ty też musisz się do tego stosować robiąc instalację elektryczną w domu samemu. Zauważysz, że różne kolorowe przewody są używane w płytach przełączników. Jest to ze względów bezpieczeństwa, a niektóre kolory nie mieszają się dobrze ze sobą. Jeśli nie jesteś pewien, użyj schematu dla odniesienia. Możesz nawet odwołać się do swojego schematu elektrycznego, aby dowiedzieć się, jak okablować swój dom. Ale zanim zaczniesz, ważne jest, aby zrozumieć, które przewody są podłączone do którego gniazdka.
Po wybraniu rozmieszczenia skrzynek elektrycznych, należy zaznaczyć ich lokalizację. Należy również zaznaczyć, gdzie znajdują się przełączniki i gniazda. Można również zaznaczyć obramowanie ścian i przewody za pomocą symboli. Aby określić minimalny rozmiar puszki, należy pomnożyć liczbę używanych przewodów przez dwa. W przypadku przewodów o przekroju 12 mm, minimalny rozmiar to 2,25.
Pamiętaj o tym, żeby zachować największą możliwą ostrożność przy montażu instalacji elektrycznej w domu. Elektryczność jest niebezpieczna i nierozważne dokonywanie napraw domowych może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zawsze musisz uważać na swoje i domowników bezpieczeństwo, a trudniejsze zadania wykonuj po konsultacji ze specjalistą.
Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://ebudownictwo24.pl/
Podobne tematy
- Jak przebiega wymiana instalacji elektrycznej w biurze?
- Jak przymocować przewód elektryczny do betonu
- Jak pozbyć się myszy na dachu domu
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.