Warunki budowy
Przed przystąpieniem do budowania idealnego domu konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku posiadania opinii o możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej bądź w przypadku posiadania warunków przyłączenia do sieci. Jeżeli z posiadanej wiedzy istnieje możliwość podłączenia do sieci warto wystąpić w pierwszej kolejności o warunki przyłączenia, gdyż oszczędzi to sporo czasu. W przypadku pozytywnych warunków przyłączenia do sieci, opinia jest dokumentem zbędnym. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci ze względu np. na jej brak, należy wystąpić o opinię. Negatywna opinia może skutkować podpisaniem umowy woli na wybudowanie sieci i oddanie jej na rzecz gminy. Zabieg często stosowany przez deweloperów bądź właścicieli większej ilości działek.
Łatwo dostępne dane
Sprawdzenie czy w danym regionie istnieje sieć wodociągowa jest bardzo proste. Wystarczy posiadać adres bądź numer działki. Następnie należy wejść na stronę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej odpowiedniej dla danego powiatu i tam korzystając z mapy spojrzeć czy w danej ulicy istnieje już sieć wodociągowa. Dane mapy pomagają również w wyliczeniach jeżeli w danym punkcie sieć nie występuje ale występuje kawałek dalej.
Projekt przyłącza wodociągowego
Projekt wykonywany jest przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Uprawnienia do projektowania muszą ściśle dotyczyć dziedziny z zakresu sieci. Do obowiązków projektanta należy również rozeznanie położenia działki względem terenu, chodzi w dużej mierze o wysokości, rozmieszczenie istniejących rur. Zadaniem projektanta jest również wytyczenie trasy położenia rur. Warto pamiętać, że jeżeli sieć wodociągowa nie występuje w drodze publicznej a przebiega przez działki prywatne, należy zdobyć pisemną zgodę właściciela tych działek w celu ustanowienia służebności.
Kolejnym krokiem jest uzgodnienie projektu w lokalnym przedsiębiorstwie zajmującym się sprawami komunalnymi, wodociągowymi. Wiele takich firm, przedsiębiorstw, zakładów świadczy usługi kompleksowe tzn. wydaje dokumenty określające warunki i na zlecenie właściciela na ich podstawie wykonuje dane przyłącze. Jednakże nie jest to stosowane wszędzie. Często zdarza się, że właściciel działki zmuszony jest poszukać wykonawcę samodzielnie. A do danego przedsiębiorstwa wraca jedynie w celu podpisania umowy na dostarczenie wody.
Warunki przyłączenia do sieci
Określają nie tylko długość przyłącza, jego przebieg. Zawierają również głębokość na jakiej rury powinny być umieszczone oraz szerokość rur. Wszystkie te elementy mają za zadanie zapewnić odpowiednie ciśnienie wody. Pamiętajmy, że odbiór przyłącza przez uprawnionego do tego zadania pracownika przedsiębiorstwa wodociągowego następuje wyłącznie w stanie odkrytym. W sytuacji, gdy przyłącze przy odbiorze będzie zasypane, osoba dokonująca odbioru może poprosić o odkopanie rur.
Budowa sieci, przyłącza wodociągowego
Budowa sieci, bądź przyłącza wodociągowego nie jest tanim wydatkiem. Często zdarza się, że działki sprzedawane są bez mediów, a doprowadzenie do nich wody przewyższa koszty samego zakupu terenu. Jest to częsty trik który stosowany przy sprzedażach terenów w związku z powyższym przed zakupem danej działki warto upewnić się czy przyłączenie jej do sieci wodociągowej jest możliwe.
Szacowane koszty przyłącza
• Opinia dotycząca możliwości przyłączenia do sieci wydawana jest bezpłatnie.
• Warunki przyłączenia do sieci wodociągowej wydawana jest bezpłatnie.
• Obowiązkowa mapa służąca do celów projektowych: koszt w granicach 350 złotych.
• Projekt przyłączenia do sieci wodociągowej w zależności od projektanta cena wahająca się od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.
• Uzgodnienie projektu koszt od 100 do 200 złotych w zależności od przedsiębiorstwa.
• Samo wykonanie przyłącza uzależnione jest od jego długości. Przyjmuje się średni koszt trzech tysięcy złotych za 10 metrów przyłącza.
• Osobne koszty to podłączenie się do sieci. Jest to wydatek rzędu 1000 złotych.
• Kolejnym etapem jest odbiór przyłącza, odbywa się to przez przedstawiciela wodociągów i jest to usługa bezpłatna.
• Stworzenie mapy inwentaryzacyjnej koszt w granicach 400 zł.
Koszty uzależnione są od długości przyłącza. Problem pojawia się czasem w przypadku ulic z nową nawierzchnią, w takich przypadkach wykonanie przyłącza do sieci istniejącej w drodze może odbyć się wyłącznie przewiertem a to ze względu na specyfikę generuje dodatkowe koszty. Warto zauważyć, że wiele przedsiębiorstw o charakterze wodociągowym. Zwraca (niewielkie) koszty wcięcia się w ich sieć. Warto o to spytać w momencie odbioru przyłącza.
Akty prawne dotyczące przyłącza wodociągowego
W poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania warto zajrzeć do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzeniu i oczyszczeniu ścieków. Jest to dokument, który reguluje działalność każdego przedsiębiorstwa o charakterze wodociągowym. Ponadto, podlegają one miejscowym prawą tj. regulaminy, statut.
Źródło: https://pkfi.pl/
Podobne tematy
- Ile kosztuje budowa magazynu?
- Ile kosztuje budowa domu 100m2 pod klucz
- Ile kosztuje budowa hali produkcyjnej?
Od 15 lat jestem właścicielem firmy budowlanej. Ten czas pozwolił mi na zebranie ogromnego doświadczenia w związku z budowaniem i wszystkim co z tym związane. Zapraszam do zapoznania się z moją wiedzą.